دسته‌بندی نشده

 مایع منی

اسپرم چیست

مایع منی یک مایع سفید مایل به خاکستری است که توسط غدد جنسی مردان ترشح می شود. این مایع حامل اسپرم و مواد اسپرم سازی، فروکتوز و سایر آنزیم هایی است که به اسپرم برای زنده ماندن کمک می کند تا فرایند لقاح با موفقیت انجام گیرد. مایع منی در طی فرآیند انزال آزاد می شود.

 مایع منی چیست و طی چه مراحلی آزاد می شود

مایع منی یک مایع سفید مایل به خاکستری است که توسط غدد جنسی مردان ترشح می شود. این مایع حامل اسپرم و مواد اسپرم سازی، فروکتوز و سایر آنزیم هایی است که به اسپرم برای زنده ماندن کمک می کند تا فرایند لقاح با موفقیت انجام گیرد. مایع منی در طی فرآیند انزال آزاد می شود و در وزیکول منی در لگن ، همان جایی که تولید می شود ، پردازش می شود. انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود و هنگامی رخ می دهد که فرد دچار تحریک جنسی شود و این تحریک به اوج خود برسد، محرک ها منجر به تکانه و سیگنال هایی می شوند که از نخاع و به مغز فرستاده می شوند. انزال دو مرحله دارد: فاز 1: انتشار است که در آن لوله هایی که اسپرم را از درون بیضه به سمت خارج هدایت می کنند، منقبض می شوند و اسپرم را به سمت قسمت اصلی آلت تناسلی و مجرای ادرار منتقل می کنند. در وزیکولهای حاوی منی اسپرم با مایع منی ترکیب و آزاد می شوند. انزال در این مرحله غیرقابل توقف است. فاز 2: در این مرحله از انزال عضلات در پایه آلت تناسلی و مجرای ادرار منقبض می شوند. این اتفاق منجر به بیرون آمدن مایع منی از آلت تناسلی مرد (انزال و ارگاسم) می شود و این مرحله همچنین گردن مثانه نیز دارای انقباض است. گردن مثانه برای جلوگیری از برگشت مایع منی به مجرای ادراری منقبض می شود. ارگاسم خشک حتی بدون خارج شدن منی (انزال) از آلت تناسلی نیز ممکن است رخ دهد.

 

ترکیبات مایع منی

مایع منی از مجرای انزالی عبور می کند و با مایعاتی که از وزیکول های منی و همچنین غده پروستات ترشح می شوند ترکیب می شود. مایع موجود در وزیکول های منی باعث ایجاد حالت چسبناک در مایع منی می شوند زیرا بیش از 60 درصد از آن را قند فروکتوز تشکیل می دهد. رنگ سفید مایع منی ناشی از ترشحات غده پروستات است که حاوی آنزیم ها ، اسید سیتریک ، لیپیدها و اسید فسفاتاز است و حدود 25 تا 30 درصد از ترکیب مایع منی را تشکیل می دهد. در هر انزال حدود 200 تا 500 میلیون اسپرم توسط بیضه ها آزاد میشوند که این میزان اسپرم حدود 2-5٪ از ترکیب مایع منی را شامل می شود. جدای از اینها ، غدد موجود در دستگاه تناسلی مایع شفافی ترشح می کنند که به تحرک سلولهای اسپرم در واژن و دهانه رحم کمک می کند. این ترشحات کمتر از 1٪  ترکیب کلی مایع منی است. مایع منی شامل موارد زیر نیز می باشد : فروکتوز، اسید اسکوربیک، روی، کلسترول، پروتئین، کلسیم، کلر، آنتی ژن های گروه خونی، اسید سیتریک، منیزیم، ویتامین B12، فسفر، سدیم، پتاسیم، اسید اوریک، اسید لاکتیک، نیتروژن و سایر مواد مغذی.

اسپرم

انزال فرایندی پیچیده است و ترکیبات منی نهایی در مجاری و لوله های موجود در آلت تناسلی جمع شده و پس از کامل شدن انزال و تحریک جنسی، هنگام خروج با هم مخلوط می شوند. حجم مایع منی که در هر انزال آزاد می شود متفاوت است. تقریباً به طور متوسط در حدود 3.4 میلی لیتر در یک انزال می باشد که این مقدار می تواند به اندازه 4.99 میلی لیتر برای حداکثر میزان منی  و به اندازه 2.3 میلی لیتر برای حداقل میزان منی متغیر باشد. در صورت وجود فاصله طولانی بین انزال و تحریک جنسی، تعداد اسپرم موجود در مایع منی افزایش می یابد اما حجم منی افزایش پیدا نمی کند و فقط درصد اسپرم زیادتر می شود. اگرچه مقادیر منی در افراد متفاوت است اما این تفاوت ها به طور متوسط بسیار کم می باشد. منی ارزش غذایی بسیار کمی دارد و حاوی کمتر از یک کالری انرژی است.

 

مسیر تشکیل اسپرم و حرکت مایع منی

انزال در مردان  فقط مربوط به آن آلت تناسلی شان نیست. مایع منی و اسپرم ها در سلولهای تولید مثل مرد تولید و با ترشحات مختلف دیگر از دستگاه تولید مثلی ترکیب و در هنگام انزال آزاد می شود. این مجرا ها به طرز ماهرانه ای طراحی شده است تا اسپرم ها بتوانند راه خود را از آلت تناسلی باز، از بدن خارج و برخی تخمک ها را بارور کنند. سلولهای اسپرم در بیضه ها در لوله ای متراکم به نام لوله های اسپرم ساز تولید می شوند. پس از این مرحله که اسپرماتوژنز نامیده می شود ، اسپرم ها در یک لوله مارپیچ به نام اپیدیدیم بالغ می شوند. این لوله در بیضه قرار دارد. هنگامی تحریک جنسی، اسپرم مخلوط شده از طریق لوله ها و مجرای انزالی حرکت می کند و در نهایت از مجرای ادرار خارج می شود. یک سلول کوچک اسپرم تنها و بدون کمک و محافظت نمی تواند به آخر مسیر که نوک آلت تناسلی مرد است برسد. در مسیر اسپرم از بیضه تا نوک آلت تناسلی ، غده ها و مجاری دیگر مایعاتی تولید می کنند که با اسپرم ترکیب شده و مایع منی را تشکیل می دهند. پروستات ماده ای شیری به نام مایع پروستات تولید می کند که مایع منی را رقیق می کند. غدد بولبواورترال نیز مایعاتی تولید می کنند که حرکت اسپرم را آسان می کند و همه این مسیرها و اضافه شدن مایعات تاثیری زیادی در سلامت و پویایی اسپرم دارد که در نهایت برای تولید مثل و فرزندآوری بسیار مهم است. مایعات پروستات محیط اسیدی واژن را خنثی می کند تا اسپرم ها آسیب نبینند و بتوانند به شکل سالم با تخمک لقاح پیدا کنند.

 

مواد مغذی موجود در منی

تشکیل مایع منی

این مواد مغذی موجود در مایع منی برای تغذیه و باروری و همچنین حرکت اسپرم است و قرار نیست که ارزش غذایی را به واژن یا بدن شریک جنسی بدهند. بنابراین این شایعه که مایع منی سرشار مواد مغذی برای مو یا پوست است را برای همیشه فراموش کنید. با وجود ترکیبات پیچیده ای که انزال و منی را تشکیل می دهند ، مایع منی غلظت قابل توجهی پروتئین یا کالری ندارد و این مایع ماهیچه های شما را نمی سازد ، موها و پوست شما را براق نمی کند. همچنین به یاد داشته باشید که خوردن مایع منی به هیچ وجه بدون خطر نیست و اجتناب از کاندوم در طول رابطه جنسی دهانی می تواند عواقب مختلفی به دنبال داشته باشد.

خوردن منی و اعضای تناسلی همسر چه حکمی دارد؟

پاسخ: منی نجس و خوردن آن حرام است و نسبت به مورد بعدی، فی نفسه اشکال ندارد ولی باید از خوردن خبائث و منی اجتناب نمود. ( حضرت آیت الله العظمی خامنه ای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *