دسته‌بندی نشده

سکسومنیا

سکسومنیا چیست

راه رفتن در خواب ، صحبت کردن در خواب و حتی رانندگی در خواب انواع مختلفی از اختلالات خواب است که احتمالاً قبلاً شنیده اید و نام آنها به گوش شما خورده و ممکن است خودتان یا یکی از نزدیکانتان آن را تجربه کرده باشید. یکی از اختلالات خواب که شاید برای اکثر افراد ناآشنا باشد ، رابطه جنسی در خواب است.

سکسومنیا ، مانند راه رفتن در خواب، نوعی از پارازومنی است. پارازومنیا یکی از شایعترین اختلالات خواب است و وقتی روی می دهد مغز بین چندین مرحله از خواب گرفتار شده باشد. همانطور که میدانید خواب مراحل مختلفی دارد که از خواب سطحی و عمیق تشکیل شده است.

هنگامی که مغز بین این مراحل گیر بیفتد، باعث میشود در حالی که خواب هستید حس بیدار بودن به شما دست دهد و کارهایی را که در زمان بیداری انجام میدهید به طور کامل انجام دهید. افراد مبتلا به سکسومنیا رفتارهای در هنگام خواب را تجربه می کنند.

این رفتارها از استمناء تا مقاربت جنسی متغیر است. اگر اختلالات اساسی خواب یا مشکلات رفتاری درمان شوند، ممکن است سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب نیز کاهش پیدا کند و یا به طور کامل درمان شود. سکسومنیا با رویاهای جنسی متفاوت است. نوجوانان و بزرگسالان ممکن است رویاهای جنسی ببیند که این یک امر غیر عادی نیست ولی سکسومنیا در واقع یک تجربه ی جنسی محسوب میشود .

با رویا دیدن فرق دارد. افراد مبتلا به سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب، غالباً با افراد دیگر، درگیر رفتارهای جنسی می شوند.

مشکل دیگر این افراد مثل اشخاصی که که در خواب راه میروند، رفتار یا کارهایی که در هنگام خواب انجام داده اند به یاد نمی آورند و معمولا متوجه اختلال و بیماری خود نیستند. احتمالا والدین و یا همسر ابتدا متوجه این اختلال در فرد میشوند و تا زمانی که پزشک یا اطرافیان به فرد در مورد اختلالش چیزی نگویند ، خودش متوجه نخواهد شد.

 

علائم، دلایل و رفتار های سکسومنیا

چرا سکسومنیا رخ می دهد؟

این اختلال نسبتا جدید اولین بار در سال 1986 گزارش شد و بر اساس یک مطالعه که در سال 2015 انجام گرفت، مشخص شد که تنها 94 مورد رابطه جنسی در خواب در سراسر جهان گزارش شده است. به دلیل کمیاب بودن نسبی این بیماری دلایل و علائم آن به صورت واضح مشخص نیست.

سکسومنیا اغلب باعث ایجاد حرکات خود ارضایی یا لمس جنسی میشود. همچنین می تواند باعث شود فرد به طور ناآگاهانه به دنبال صمیمیت جنسی با دیگران باشد.

سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب ممکن است همزمان با سایر فعالیت های پارازومنیا راه رفتن در خواب یا صحبت کردن اتفاق بیفتد. سایر علائم این اختلال شامل : ناله کردن، سخت نفس کشیدن، ضربان قلب بالا، تعریق، خودارضایی، رانش لگن، مقاربت جنسی، ارگاسم خود به خودی می باشد.

این رفتارها ناشی از سردرگمی مغز بین لایه های عمیق خواب است. کارشناسان معتقدند عوامل دیگری که باعث بروز سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب میشود شامل این موارد اند : اثرات کمبود خواب، کیفیت خواب پایین، مصرف زیاد الکل، مصرف بعضی از داروها. اگر فرد بعد از بیدار شدن از رابطه ی جنسی خود آگاهی نداشته باشد، می تواند نشانه ی پارازومنیا یا سکسومنیا باشد.

فرد مبتلا به این اختلال هنگامی که رابطه جنسی دارد ، ممکن است چشمان خود را باز کند و بیدار عمل کند اما بعد از بیدار شدن از خواب تمام اتفاقات را فراموش می کند و چیزی به یاد نمی آورد. همچنین تغییرات ریز یا جزیی در رفتار یا اعمال جنسی فرد با همسر و شریک جنسی اش نیز ممکن است نشانه ی اختلال باشد، همچنین در این بیماری، کنترل و مهار کردن رفتارها در حین رابطه جنسی نیز به درستی صورت نمی گیرد.

هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد رابطه جنسی در خواب می شود ،اما پزشکان از عوامل مختلفی که می توانند در بروز آن نقش داشته باشند به این موارد اشاره می کنند : محرومیت از خواب، افزایش استرس، اضطراب، خستگی، الگوی نامنظم خواب .

 

تشخیص و درمان سکسومنیا

درمان سکسومنیا

همانطور که اشاره شد، فردی که دچار اختلال سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب است، تا زمانی که دیگران او را از رفتارهایش مطلع نکنند از بیماری خود بی خبر است.

قبل از رفتن به پزشک باید از شخصی که علائم و رفتارهای جنسی  شخص مبتلا را دیده ور مورد آنچه مشاهده کرده به طور کامل سوال شود تا اطلاعاتی که در اختیار پزشک قرار میگیرد جامع و کامل باشد اگر پزشک این روش برای تشخیص توسط پزشک کافی نبود ممکن است شخص مبتلا تحت یک مطالعه ی خواب قرار بگیرد.

مطالعات خواب به طور معمول در مراکز تخصصی پزشکی انجام می شود.

این تست که پلی مونوگرافی نیز نامیده می شود ، در هنگامی که فرد خواب است این موارد را ثبت میکند:

امواج مغزی، ضربان قلب، الگوی تنفس، حرکت چشم و پا.

ممکن است یک شب ماندن در مرکز برای تشخیص سکسومنیا کافی باشد ولی گاهی اوقات ممکن است پزشک بخواهد که فرد چندین شب بماند تا بتوانند درک بیشتری از الگوهای خواب داشته باشند.

اگر این رفتارها ی جنسی هنگامی که فرد در مرکز مطالعات و زیر نظر پزشک است رخ دهد،می تواند تشخیص پزشک را برای سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب تأیید کند.

گاهی ممکن است تمام علائم مربوط به سکسومنیا هنگامی که فرد در مرکز است رخ ندهد، در این حالت پزشک مطالعات دیگری برای تشخیص صحیح انجام می دهد. درمان سکسومنیا اغلب بسیار موفق است. مهم ترین درمان برای مقابله با این عارضه درمان اساسی اختلالات خواب است.

هنگامی که فرد دارای خواب با کیفیت و کافی باشد علائم شکسومنیا کاهش پیدا کرده و یا برطرف می شود. به نظر میرسد بهترین راه درمان برای سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب، حفظ سلامت بدن و خواب منظم و کافی است.

قطع داروهای خواب آور ( در صورت مصرف ) نیز می تواند کمک کننده باشد. بعد از درمان اگر خواب فرد دوباره دچار اختلال شد و الگوی خواب نامنظم بود، ممکن است فرد دوباره سکسومنیا یا رابطه ی جنسی در خواب را تجربه کند.

سکسومنیا به چه معنا است؟

 باعث میشود در حالی که خواب هستید حس بیدار بودن به شما دست دهد و کار هایی در جهت ارضا شدن انجام دهید.

اولین گزارش از اختلال سکسومنیا  چه زمانی گزارش شد؟

سکسومنیا یک اختلال جدید است که اولین بار در سال 1986 گزارش شد.

علت اصلی بروز سکسومنیا  چیست؟

این رفتارها ناشی از سردرگمی مغز بین لایه های عمیق خواب است.

برای تشخیص سکسومنیا  چه کاری می توان انجام داد؟

ممکن است یک شب ماندن در مرکز برای تشخیص سکسومنیا کافی باشد ولی گاهی اوقات ممکن است پزشک بخواهد که فرد چندین شب بماند تا بتوانند درک بیشتری از الگوهای خواب داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *