دسته‌بندی نشده

سردرد جنسی

سردرد جنسی

به سر دردهایی که در هنگام رابطه جنسی ایجاد می شوند سردرد جنسی گفته می شود. اگرچه اغلب سر دردهای جنسی بی خطر هستند و خود به خود از بین می روند، اما در بعضی موارد، می توانند ناشی از وجود یک مشکل زمینه ای جدی باشند. از این رو افرادی که برای اولین بار و به طور ناگهانی با این رویداد مواجه می شوند، حتما باید برای بررسی علت سر درد خود به پزشک مراجعه کنند.

به سر دردهایی که در هنگام رابطه جنسی ایجاد می شوند سردرد جنسی گفته می شود. اگرچه اغلب سر دردهای جنسی بی خطر هستند و خود به خود از بین می روند، اما در بعضی موارد، می توانند ناشی از وجود یک مشکل زمینه ای جدی باشند. از این رو افرادی که برای اولین بار و به طور ناگهانی با این رویداد مواجه می شوند، حتما باید برای بررسی علت سر درد خود به پزشک مراجعه کنند.

انواع سردرد جنسی

سر درد جنسی اولیه

سردرد جنسی اولیه در اثر فعالیت جنسی ایجاد می شود و دلیل دیگری ندارد. این سردرد بر دو نوع زیر است:

 

سردرد ارگاسم (orgasm headache)

سردرد ارگاسم شدید است و به طور ناگهانی، قوی و انفجاری، درست قبل از ارگاسم یا در حین آن شروع می شود. این سردرد با افزایش هیجان جنسی شدت می یابد و بیشتر در پشت چشم یا ناحیه اطراف آن احساس می شود.

 

سردرد خوش خیم جنسی (sexual benign headache)

این سردرد که عده ای آن را سر درد قبل از ارگاسم (Pre-orgasm Headache) نیز می نامند. به صورت یک درد مبهم در سر و گردن شروع می شود که به موازات تحریک بیشتر جنسی تجمع می یابد. سردرد خوش خیم جنسی مانند یک سردرد کسل کننده در پس زمینه احساس می شود. احساس این سر درد شبیه سر درد تنشی است و برخلاف سردرد ارگاسم شروع آن ناگهانی نیست و به آرامی ایجاد می شود.

 

سردرد جنسی ثانویه

اگرچه این نوع سردردها نیز در هنگام رابطه جنسی اتفاق می افتند، اما علت اصلی آنها وجود یک بیماری دیگر است. اگر سردرد جنسی با از دست دادن هوشیاری، استفراغ، سفتی گردن، سایر علائم عصبی و درد شدیدی که بیش از 24 ساعت طول بکشد همراه باشد، یک دلیل جدی دارد و به احتمال زیاد می تواند مربوط به موارد زیر باشد:

 • خونریزی مغزی
 • سکته مغزی
 • تومور
 • خونریزی در مایع نخاعی
 • آنوریسم
 • بیماری کرونر قلب
 • التهاب ناشی از عفونت های خاص
 • عوارض جانبی داروهایی مانند قرص های ضد بارداری
 • ناهنجاری های عروقی (arteriovenous malformation)

 

چگونگی تجربه سردرد جنسی

ویژگی مشترک سردردهای جنسی اولیه، درد شدید به مدت 5 تا 15 دقیقه است که به تدریج برطرف می شود. درد به طور ناگهانی اتفاق می افتد و وقتی کاهش می یابد ممکن است فرد در سر خود احساس ضعف کند که گاهی ممکن است چندین ساعت یا حتی چند روز ادامه داشته باشد. حدود 75 درصد افرادی که این سردردها را تجربه می کنند، درد را در دو طرف سر خود حساس می کنند و حرکت کردن درد آنها را بدتر می کند. برخلاف سردردهای میگرنی، سردردهای جنسی معمولاً با حالت تهوع یا حساسیت به نور یا صدا ایجاد نمی شوند. حمله سردردهای جنسی ممکن است فقط یکبار، یا به صورت خوشه ای طی چند ماه اتفاق بیفتد. نیمی از افرادی که سردردهای جنسی دارند در یک دوره شش ماهه دچار این سردردها می شوند. برخی تحقیقات نشان داده است که تا 40 درصد از کل سردردهای جنسی مزمن هستند و بیش از یک سال تجربه می شوند.

علت ایجاد سردرد جنسی

سردردهای جنسی به دلایل مختلفی ایجاد می شوند:

 • سردردهای ارگاسم احتمالا نوعی سردرد عروقی هستند و از تورم رگهای خونی در مغز ناشی می شوند. وقتی فرد در حال ارگاسم است، فشار خون وی به سرعت افزایش می یابد. این افزایش فشار باعث گشاد شدن سریع رگ های خونی در سر می شود که می تواند باعث ایجاد سردردهای شدید و ناگهانی در برخی از افراد شود.
 • سردرد های خوش خیم جنسی، ناشی از افزایش تنش عضلانی هستند. همزمان با تحریک جنسی در فرد، عضلات گردن و سر وی منقبض می شوند که این امر می تواند باعث سردرد تنشی شود.

 

عوامل مستعد کننده سردردهای جنسی

سردرد جنسی میتواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد. اما عوامل زیر خطر بروز این سردرد را بیشتر می کنند:

جنسیت و سن

مردان بیشتر از زنان مستعد ابتلا به سردردهای جنسی هستند. بر اساس یک گزارش تحقیقی مربوط به سال 2010، مردان چهار برابر بیشتر از زنان دچار سردردهای جنسی اولیه می شوند. همچنین، طبق گزارشات موردی از سال 2013 ، میانگین سنی بروز این سردردها بین 40 تا 49 سال است.

 

سابقه سردرد

در افرادی که سابقه سردرد های میگرنی، سردرد های ناشی از ورزش، یا سردردهای سرفه ای دارند، خطر ابتلا به سردردهای جنسی افزایش می یابد.

 

تشخیص سردرد جنسی

پزشک بسته به شرایط، از روش های زیر برای تشخیص علت سردرد جنسی استفاده می کند:

 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI) برای بررسی ساختارهای مغز
 • توموگرافی رایانه ای یا سی تی اسکن (CT): اگر سردرد کمتر از 48 تا 72 ساعت قبل رخ داده باشد، تصاویر مقطعی مغز توسط سی تی اسکن در علت یابی موثرند
 • آنژیوگرافی MRA یا آنژیوگرافی CT اسکن: این دو نوع آنژیوگرافی وضعیت رگهای خونی داخل مغز و گردن را نشان می دهند
 • آنژیوگرافی مغزی: این روش تشخیصی که مستلزم عبور دادن یک لوله نازک و انعطاف پذیر از شریان کشاله ران به شریان گردن است، می تواند وضعیت عروق گردن و مغز را نشان دهد.
 • اسپینال تپ (Spinal tap): این روش با بررسی مایع مغزی نخاعی که از نخاع کشیده می شود، انجام می گیرد و می تواند خونریزی یا عفونت موجود در مایع مغزی نخاعی را نشان دهد. کاربرد این روش مخصوصا در موارد سردرد های ناگهانی و خیلی اخیری است که تصویر برداری مغزی آنها طبیعی بوده باشد

درمان سردرد جنسی

برای درمان سردردهای جنسی باید با پزشک صحبت کرد تا پس از علت یابی گزینه درمانی مناسب با شرایط را توصیه کند.

 

درمان سردرد جنسی اولیه

برای درمان این سردردها که با بیماری زمینه ای دیگری همراه نیستند، معمولا مصرف مسکن برای تسکین علائم کافی است. این مسکن ها شامل داروهای بدون نسخه، مانند ایبوپروفن و ایندومتاسین و داروهای تجویزی مانند تریپتان ها و بتا بلاکرها می باشد. نتایج مطالعات نشان داده افرادی که قبل از رابطه جنسی از ایندومتاسین یا مسدود کننده های بتا استفاده می کنند، کمتر دچار سردردهای جنسی می شوند.

 

درمان سردرد جنسی ثانویه

این سردردها به دلیل وجود یک بیماری زمینه ای ایجاد می شوند و درمان، از طریق مدیریت آن بیماری انجام می شود. این درمان بسته به وضعیت، می تواند شامل شروع یا قطع داروها، جراحی، تخلیه مایعات یا انجام پرتودرمانی باشد.

درمان های پیشگیرانه

گاهی پزشک به افرادی که سابقه سردردهای جنسی اولیه دارند، توصیه میکند که به طور منظم از داروهای پیشگیرانه شامل مسدودکننده های بتا، پروپرانولول  یا متوپرولول که برای درمان فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر و میگرن به کار می روند، استفاده کنند. تجویز این داروها به دو صورت زیر است:

 • روزانه: فقط در صورت حملات مکرر یا طولانی مدت، برای جلوگیری از سردردهای جنسی، به طور روزانه مصرف می شوند.
 • داروهای گاه به گاه: یک ساعت قبل از رابطه جنسی برای جلوگیری از سردرد مصرف می شوند. داروهای این گروه می توانند شامل ایندومتاسین، ضد التهاب ها یا یکی از تریپتان ها باشند.

چشم انداز سردرد جنسی

سردرد جنسی اغلب طولانی مدت نیست. بسیاری از افراد فقط یکبار و دیگر هرگز، سردرد جنسی را تجربه می کنند. سردرد جنسی اولیه هیچ خطری ندارد و زندگی جنسی فرد هم می تواند به همان روال طبیعی، و در صورت نیاز با مصرف مسکن، ادامه یابد. اما سردردهای جنسی ثانویه باید به طور جدی درمان شوند.

 

پیشگیری از سردردهای جنسی

برای پیشگیری از سردردهای جنسی به غیر از مصرف دارو، کار زیادی نمی توان انجام داد. البته، متوقف کردن رابطه جنسی قبل از رسیدن به نقطه اوج، و همچنین اتخاذ یک نقش منفعلانه تر در این رابطه، می تواند از بروز سردرد جنسی پیشگیری کند یا در تسکین آن موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *