دسته‌بندی نشده

ساپیوسکشوال

جذابیت هوشی در افراد ساپیوسکشوال

ساپیوسکشوال در واقع به افرادی اطلاق می شود که هوش را بسیار جذاب می دانند و هوش افراد یکی از ویژگی های مهم در انتخاب افراد به عنوان شریک زندگی به شمار می رود. ترجیح هوشمندی در جنس مخالف یکی از رفتار های جنسی است که مردم معمولا با آن آشنایی زیادی ندارند و این اصطلاح را به کار نمی برند.

افراد ساپیوسکشوال

در فرهنگ لغت ، sapiosexual یک صفت است که برای توصیف “شخصی که از نظر جنسی جذب افراد باهوش می شود” استفاده می شود. ساپیوسکشوال در واقع به افرادی اطلاق می شود که هوش را بسیار جذاب می دانند و هوش افراد یکی از ویژگی های مهم در انتخاب افراد به عنوان شریک زندگی به شمار می رود. ترجیح هوشمندی در جنس مخالف یکی از رفتار های جنسی است که مردم معمولا با آن آشنایی زیادی ندارند و این اصطلاح را به کار نمی برند. در واقع افراد ساپیوسکشوال قبل از جذب شدن بع قیافه و ظاهر به هوش طرف مقابل جذب می شوند. ساپیو از کلمه ای لاتین گرفته شده است ، که به معنی “خردمند” است. و این به معنی است که این افراد پیش از آنکه هوس و میل جنسی یا ظاهر افراد جذبشان کند، خرد و هوش طرف مقابل آنها جذب می کند و این شاید نشانه خردمندی این افراد باشد. ارتباط عقل و میل جنسی با قرنها وجود داشته است ، حتی افلاطون در سال 380 پیش از میلاد درباره آن بحث کرده اما هرگز قبل از آن ساپیوسکشوال به عنوان یک رفتار جنسی و به شکل امروزی بیان نشده است. ساپیوسکشوالیتی می تواند فقط از طریق صحبت کردن به شکل تلفنی یا مجازی اتفاق بیفتد یعنی بدون اینکه که دو فرد یکدیگر را ملاقات کنند شیفته ی یکدیگر می شوند.

 

توضیح علم در مورد پدیده ساپیوسکشوالیتی

مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته نشان می دهد که این رفتار جنسی بیشتر در افراد 30 تا 45 ساله اتفاق می افتد. در واقع این افراد بیشترین میزان حضور در سایت های دوست یابی را دارند. که از این بین این افراد، زنان بیشتر این رفتار را بروز می دهند. در این مطالعات محققان نتیجه گرفتند که هوش برخی افراد در جذب جنسی نقش دارد. زنان و مردان باهوش دارای هوش هیجانی بیشتری هستند و شریک خود را در طول روز با موضوعات مختلف به چالش می کشند که در واقع از روزمرگی جلوگیری می کند. همچنین هوش با احترام و تفاهم نیز مرتبط است. معمولا افراد باهوش صمیمیت بیشتری با پارتنر خود دارند و در روابط عاطفی نیز کمتر به مشکل بر می خورند. به همین دلیل در این افراد ظاهر در وهله ی اول اهمیت چندانی ندارد. با این حال، ساپیوسکشوالی را نمی توان یک گرایش جنسی نامید، بلکه نوعی رفتار یا هویت جنسی است. افراد ساپیوسکشوال در واقع منکر زیبایی نیستند و آن را نادیده نمی گیرند، اما معتقدند که هیجان و شیفتگی که هوش افراد در آن ها به وجود می آورد ظاهر افراد نمی تواند در آنها ایجاد کند. با این حال بعضی افراد همچنان نگاه خوبی به این موضوع نداشته و ممکن است به عنوان یک برچسب منفی در افرادی که دارای این رفتار جنسی هستند، نگاه کنند.

ویژگی های افراد ساپیوسکشوال

همانطور که گفته شد این افراد پیش از آنکه به ظاهر و قیافه توجه کنند، هوش افراد مد نظر آنهاست. در این رابطه ممکن است رفتارهایی از آنها سر بزند که منحصر به این افراد است. ما در اینجا به بررسی بعضی از علائم رفتاری و ویژگی های افراد ساپیوسکشوال می پردازیم :

. به دنبال جذابیت کلی در افراد هستند : این افراد به دنبال جذابیت رفتاری و کلی در افراد هستند. از نظر آنها افراد دارای اعتماد به نفس بالا بسیار جذاب اند. البته این جذابیت به یکباره اتفاق نمی افتد. زیرا فرد در نگاه اول نمی تواند نوع رفتار و اعتماد به نفس طرف مقابل را تشخیص دهد ( برعکس ظاهر که در لحظه اول باعث جذابیت می گردد). این افراد به محض اینکه رفتار جذاب و اعتماد به نفس بالا را در طرف مقابل ببیند به سمتش کشیده می شوند.

  1. مکالمات را ترجیح می دهند : فرد ساپیوسکشوال معمولا از صحبت کردن و حرف زدن با طرف مقابل لذت می برد و تنها ملاک و معیار رابطه ی جسمی و جنسی نیست. البته این به این معنا نیست که این افراد از رابطه جنسی لذت نمی برند، بلکه منظور این است که چیزی که باعث جذابیت و کشش به طرف مقابل می شود هوش اوست نه ظاهر تحریک کننده و یا جذابیت جنسی او. در واقع در این اشخاص عامل تحریک کننده برای برقراری رابطه عاطفی و یا احتمالا جنسی، هوش فرد مورد نظر است.
  2. نوع دستور زبان برایشان مهم است : نوع صحبت کردن در افراد ساپیوسکشوال بسیار مودبانه و محترمانه است. این افراد دیگران را به صورت و ” شما ” خطاب می کنند و از فعل های جمع برای صحبت کردن در مورد دیگران استفاده می کنند. با این کار خودشان را همانطور که هستند در ذهن افراد جای می دهند. هنگامی که فردی با شما به شکل محترمانه و به صورت جمع صحبت کند، شما نیز او را شخص محترم و خردمندی می دانید.
  3. برای زیبایی درونی ارزش قائل هستند : افراد ساپیوسکشوال به نوع پوشش یا زیبایی های ظاهری افراد توجه خاصی ندارند. ممکن است فردی یک گردنبند الماس یا ساعت گران قیمتی را پوشیده باشد ولی این ظواهر و پوشش برای فرد ساپیوسکشوال هیچ گونه جذابیتی ندارد و ممکن است حتی متوجه آنها نیز نشود. اما چگونه صحبت کردن فرد، تفکرات و عقاید، هوش اجتماعی و رفتاری است که افراد ساپیوسکشوال را به خود جذب می کند و برایش ارزش قائل است.

ساپیوسکشوال  بیشتر در زنان رخ می دهد

هر نوع دانشی برایش جذاب است : ممکن است فکر کنید که افراد ساپیوسکشوال فقط به علوم پایه یا مهندسی و دانش کتابی اهمیت می دهند و برایشان جذاب است. در حالی که این چنین نیست. همانطور که ذکر شد افراد ساپیوسکشوال جذب افراد با اعتماد به نفس، دارای هوش هیجانی و هوش کلامی بالا می شوند. همچنین ممکن است فردی که چندین شعر از شاعران بزرگ و معروف را می خواند یا حفظ کند نیز برای این افراد جذاب باشد. یا مثلا افرادی که برای حل مشکلات آشپزخانه  و شست و شوی آن راه حل های بکر و خلاقانه پیشنهاد می دهند نیز برای افراد ساپیوسکشوال بسیار جذاب باشد. در واقع هر نوع هوش و دانشی از نظر این افراد یک امتیاز محسوب می گردد که می تواند باعث جذابیت و ایجاد کشش به سمت افراد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *