دسته‌بندی نشده

انزال معکوس

ناباروری مهم ترین مشکل در انزال معکوس

انزال معکوس یکی از اختلالاتی است که در مردان رخ می دهد. این وضعیت تاثیر جدی بر سلامتی فرد نداشته و ممکن است فقط باروری را تحت تاثیر قرار دهد. در مردان ادرار و مایع منی هر دو از مجرای ادرار عبور می کنند. یک ماهیچه یا اسفنکتر در نزدیکی گردن مثانه وجود دارد که در زمان انزال منقبض شده و از وارد شدن مایع منی به مثانه جلوگیری می کند.

انزال معکوس چیست؟

انزال معکوس یکی از اختلالاتی است که در مردان رخ می دهد. این وضعیت تاثیر جدی بر سلامتی فرد نداشته و ممکن است فقط باروری را تحت تاثیر قرار دهد. در مردان ادرار و مایع منی هر دو از مجرای ادرار عبور می کنند. یک ماهیچه یا اسفنکتر در نزدیکی گردن مثانه وجود دارد که در زمان انزال منقبض شده و از وارد شدن مایع منی به مثانه جلوگیری می کند. این اتفاق باعث می شود که مایع منی به نوک آلت تناسلی هدایت شود و جریان پیدا کند. در انزال معکوس این عضله منقبض نشده و دهانه مثانه را بسته نگه نمی دارد. عضله گردن مثانه به درستی سفت نمی شود در نتیجه اسپرم به جای بیرون آمدن از بدن از طریق آلت تناسلی، وارد مثانه شود. در انزال معکوس، انزال در مثانه به پایان می رسد. ولی با این حال فرد دچار لذت جنسی می شود و فرقی با حالتی که مایع منی از آلت تناسلی خارج می شود ندارد. یعنی با وجود عدم خروج مایع منی ، لذت جنسی مانند یک ارگاسم طبیعی است و معمولاً بر کیفیت آن تاثیر نمی گذارد و در واقع یک بیماری یا تهدید جدی برای سلامتی نیست.

عدم خارج شدن مایع منی و اسپرم در هنگام انزال

علائم انزال معکوس چیست؟

علائم اصلی انزال رتروگراد این است که وقتی ارگاسم دارید مایع منی وجود ندارد یا بسیار کم است. زیرا مایع منی وارد مثانه شده است. از آنجا که مایع منی با ادرار مخلوط می شود ، ممکن است که ادرار درست بعد از برقراری رابطه جنسی کمی ابری به نظر برسد. یکی دیگر از نشانه های انزال به صورت معکوس این است که فرد برای تولید مثل و باروری دچار مشکل است. انزال معکوس باروری فرد را مختل می کند، اما از دلایل شایع ناباروری به شمار نمی رود. این حالت فقط در حدود 2 تا 3 درصد از مشکلات ناباروری بروز می کند. انزال معکوس به این معنی نیست که اسپرم در بدن فرد تولید نشده و یا دارای اسپرم های غیر طبیعی است. ناباروری در مردان مبتلا به انزال معکوس به این دلیل اتفاق می افتد که مایع منی به همراه اسپرم از بدن فرد خارج نشده و به تخمک ها در بدن زن نرسیده است. ولی اگر با روش های لقاح مصنوعی اسپرم را به تخمک برسانیم در واقع تخمک بارور می شود و مشکل ناباروری حل می گردد.

انزال معکوس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فردی دچار انزال خشک شود ممکن است یکی از دلایل آن انزال معکوس باشد گرچه برای ارگاسم خشک دلایل دیگری نیز وجود دارد. با مراجعه به پزشک و معاینه شدن توسط آن، پزشک تشخیص می دهد که دلیل ارگاسم خشک انزال معکوس است یا خیر. پزشک احتمالاً می خواهد معاینه جسمی را انجام دهد تا اختلالات ظاهری را بررسی کند. برای ارزیابی بیشتر وضعیت، پزشک علائمی مانند: عدم انزال در هنگام ارگاسم، ادرار ابری بعد از ارگاسم و ناباروری را بررسی می کند. این موارد را حتما با پزشک خود در میان بگذارید اینکه : چه مدت و چند بار به ارگاسم خشک مبتلا شده اید، علائم دیگری که ممکن است متوجه شده باشید، اگر هرگونه بیماری مزمن دارید به پزشک اطلاع دهید، در مورد هر دارویی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید. مهمترین راه تشخیص برای انزال معکوس، آزمایش ادرار است که با استفاده از آن می توان تشخیص داد فقدان انزال به دلیل انزال معکوس است یا خیر. در این روش از فرد خواسته می شود تا قبل از ادرار استمناء کند. اگر ادرار شخص حاوی مقدار زیادی اسپرم باشد ، تشخیص انزال به صورت معکوس خواهد بود. اگر ادرار بعد از ارگاسم حاوی مایع منی نباشد، ممکن است در تولید مایع منی مشکل دیگری وجود داشته باشد که در آن صورت برای تشخیص و آزمایشات بیشتر ممکن است فرد را به یک متخصص ناباروری ارجاع دهند.

 

آیا می توان انزال معکوس را درمان کرد؟

انزال رتروگراد لزوماً به درمان نیاز ندارد. و این امر در لذت جنسی فرد اختلال ایجاد نمی کند و خطری برای سلامتی شخص ندارد. اما راه حلهای درمانی برای این وضعیت وجود دارد. گاهی انزال معکوس ناشی از مصرف یک داروی خاص است که در این صورت باید مصرف دارو را متوقف کنید. اما بدون مشورت پزشک داروی که برای شما تجویز شده است را قطع نکنید شاید این دارو به صورتی آزمایشی برای شما تجویز شده و پزشک برای بررسی وضعیت شما در حضور و غیاب دارو آن را برای شما تجویز کرده است. دارویی هایی که برای درمان انزال معکوس استفاده می شوند همگی دارای مکانیسمی شبیه به هم هستند و عملکرد آنها به این شکل است که باعث انسداد عضله گردن مثانه شده و از ورود مایع منی به مثانه جلوگیری می کنند. برخی از این دارو ها عبارت اند از : برم فنیرامین، کلرفنیرامین، افدرین، میدودرین، فنیل افرین و غیره. اگر عدم منقبض شدن عضلات گردن مثانه به دلایلی مثل تصادف یا آسیب های شدید و عمل های جراحی عصبی باشد مصرف این دارو ها برای انسداد گردن مثانه موثر نمی باشد. همانطور که اشاره شد انزال معکوس برای سلامتی خطری ندارد ولی اگر قصد بچه دار شدن دارید و با مصرف دارو نیز مشکل انزال معکوس حل نشد، می توانید برای درمان باروری به یک متخصص در این حوزه مراجعه کنید و با روش های لقاح مصنوعی و برون تنی دارای فرزند شوید. زیرا اسپرم های شما سالم و قوی هستند و فقط راهی برای خارج شدن از بدن و ترکیب با تخمک پیدا نمی کنند.

درمان انزال معکوس با دارو

آیا انزال معکوس عوارضی دارد؟

انزال معکوس موجب درد نمی شود و خطر جدی برای سلامتی به شمار نمی رود. انزال رتروگراد همچنین از نعوظ و ارگاسم جلوگیری نمی کند. اگر عدم انزال باعث پریشانی و ناراحتی شما شود ، مطمئناً می تواند در لذت جنسی نیز اختلال ایجاد کند. اما عمده ترین مشکل آن ناباروری در زوج هایی است که قصد بچه دار شدن دارند. این اختلال معمولا نیاز به درمان و معالجه ندارد مگر در زمان تولید مثل. اگر بدون انزال ارگاسم دارید می توانید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی و معاینه علت را بررسی کرده و هر گونه بیماری زمینه ای و شایعات دیگر را در مورد سلامتی شما رد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *