دسته‌بندی نشده

نعوظ صبحگاهی چیست

نعوظ صبحگاهی به حالتی گفته می شود که در آن آلت تناسلی هنگام برخاستن از خواب سفت می شود. و در اصطلاح پزشکی NPT خوانده می شود.

گاهی ممکن است نعوظ آلت در شبانه نیز رخ دهد و در طول شب نیز چندین مرتبه اتفاق بیفتد و فرد هنگامی که از خواب بیدار می شود متوجه آن می گردد. نعوظ صبحگاهی بر اثر دیدن رویاها و خواب های جنسی و یا داشتن رابطه ی جنسی به هنگام خواب نیست، بلکه به عنوان یک عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی مرد شناخته می شود. در واقع وقوع نعوظ صبحگاهی نشانه ی سالم بودن، خون رسانی به آلت و تنظیم بودن هورمون های جنسی در مردان است. اگر فردی به طور مرتب و یا با فاصله ی زمانی مشخص دچار نعوظ صبحگاهی نشود، ممکن است دارای اختلال در نعوظ باشد و یا با مشکلات دیگری مثل اختلال اعصاب و یا خون رسانی به اندام های تولید مثلی در گیر باشد. عدم تعادل هورمونی ، مانند کاهش تستوسترون می تواند دارای تاثیر در بروز نعوظ صبحگاهی باشد. نداشتن خواب کافی و یا عدم کیفیت در خواب نیز به کاهش نعوظ منجر می گردد. هر چه سن فرد بیشتر باشد میزان نعوظ صبحگاهی نیز ممکن است کاهش پیدا کند که نتیجه ی کاهش و تغییر سطح هورمونهای جنسی است. اگر شخص متوجه افت ناگهانی در تعداد نعوظ صبحگاهی شد باید حتما به پزشک مراجعه و با او مشورت کند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. اختلال در نعوظ صبحگاهی ممکن است چندین دلیل مختلف داشته باشد که دلایل روانی نیز از آن جمله اند. شرایط پر استرس و وجود مشکلات خانوادگی و کاری می تواند تاثیری زیادی بر این عملکرد طبیعی بدن بگذارد.

Figure 1نعوظ  صبحگاهی یک روند طبیعی در مردان

 

نعوظ صبحگاهی معمولا چند مدت یکبار باید رخ دهد ؟

همه ی مردان در سنین مختلف ، از کودکان گرفته تا بزرگترها ، نعوظ صبحگاهی را تجربه می کنند. معمولاً مردان جوان میزان تستوسترون در بدن آنها بیشتر ترشح می گردد، بیشتر از کودکان یا افراد مسن تر نعوظ های صبحگاهی و شبانه را تجربه می کنند. مردان جوان بالغ ممکن است هر روز صبح و چند بار در طول شب نعوظ دچار شوند. این اتفاق ممکن است در دوران بلوغ جنسی مردها به کرات اتفاق بیفتد که ناشی از سطح تستوسترون بالاست. بیشترین میزان نعوظ صبحگاهی از اواخر دوران نوجوانی تا اواخر دهه ی سوم زندگی فرد رخ می دهد. پس از آن با ورود فرد به سنین 40 و 50 سالگی میزان نعوظ کاهش یافته زیرا سطح تستوسترون بدن روند روبه کاهش دارد. این کاهش در تعداد نعوظ باید به صورت تدریجی اتفاق بیفتد و اگر یکباره و ناگهانی رخ دهد نشانه ی اختلال یا وضعیت اورژانسی است. با توجه به موارد گفته شده مشخص است که میزان سطح تستوسترون مهم ترین عامل در ایجاد نعوظ صبحگاهی است.مردانی که عدم تعادل هورمونی دارند دچار اختلال در نعوظ هستند. در یک مطالعه مردانی که مبتلا به هیپوگنادیسم ( وضعیتی که در آن فرد دچار کمبود هورمون جنسی در غدد جنسی است ) بودند، بعد از اینکه تستوسترون درمانی به آنها تزریق شد، افزایش نعوظ صبحگاهی را تجربه کردند. برخی تحقیقات نشان داده است کیفیت خواب شخص می تواند بر فراوانی نعوظ صبحگاهی تأثیر بگذارد. اگر فردی خواب خوبی نداشته باشد و وارد چرخه REM( مرحله ی اولیه خواب که اصطلاحا خواب سبک گفته می شود) می شود و ممکن است نعوظ های شبانه را تجربه نکند. سایر اختلالات خواب مثل راه رفتن در خواب و یا آپنه که در آن دستگاه تنفسی شخص دچار اختلال می شود نیز بر تعداد نعوظ ها اثر می گذارند. به طور کلی مردان در یک چرخه ی 8 ساعته خواب، 5 بار دچار نعوظ می شوند.

Figure 2نعوظ در مردان

دلایل متوقف شدن یا کاهش یافتن نعوظ صبحگاهی و درمان آن

در توضیحات قبل دلیل اصلی کاهش نعوظ صبحگاهی یعنی میزان سطح تستوسترون خون اشاره شد. در این جا به برخی از دلایل دیگر که ممکن است در کاهش نعوظ دخیل باشند می پردازیم. اگر نعوظ های صبحگاهی متوقف شود، ممکن است نشانه اولیه یک مشکل اساسی پزشکی باشد.احتمالا در بدن اتفاقاتی رخ داده که از خونرسانی کافی به آلت تناسلی یا عصب برای عملکرد نعوظ مناسب جلوگیری می کند. این اتفاقات شامل : اضافه وزن، فشار خون بالا، سطح کلسترول بالا، ابتلا به دیابت، افسردگی، ناتوانی های جسمی مثل سو تغذیه نیز ممکن است بر نعوظ موثر باشد. مصرف برخی داروها مثل مسکن ها و بعضی از داروهای ضد افسردگی نیز احتمال دارد که بر تعداد نعوظ صبحگاهی اثر داشته باشد. سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که باید در چه مواقعی به پزشک مراجعه کرد؟ همانطور که گفته شد نعوظ صبحگاهی نشانه سالم بودن بدن و دستگاه تناسلی و همچنین متعادل بودن سطح هورمون های جنسی است. اگر نعوظ به هر دلیلی کاهش پیدا کند نشانه ی یک اختلال است که باید آن را رفع کرد، از رژیم غذایی مناسب گرفته تا خواب کافی و قطع مصرف داروهای مضر. گاهی شخص هنگام نعوظ دچار درد می شود و یا ممکن است زمان نعوظ که حد نرمال آن حدود 30 دقیقه است، بیشتر شود، در این مواقع باید به پزشک مراجعه کرد و مساله را با او در میان گذاشت. راه های مختلفی برای درمان کاهش نعوظ صبحگاهی وجود دارد که پزشک پس معاینه و انجام آزمایش آن را توصیه می کند. داروهایی که باعث گشاد شدن عروق و افزایش خونرسانی به آلت تناسلی می شوند و یا تزریق هورمون تستوسترون می تواند از جمله راهکارهای درمانی باشد. استفاده از دستگاه وکیوم درمانی دیگری است برای افزایش نعوظ و اختلالات آن به کار می رود، در این روش با قرار دادن یک سیلندر روی آلت و ایجاد خلا در آن حالت نعوظ رخ می دهد و تا حدود 30 دقیقه نیز ادامه دارد. عمل جراحی آخرین راه حل مشکلات مربوط به اختلالات نعوظ در مردان است. در این روش با استفاده از پروتز ها، سفت شدن آلت تناسلی امکان پذیر می شود. از دیگر روش های جراحی که برای بهبود اختلال نعوظ در مردان به کار میرود، جراحی و گشاد کردن عروق به منظور افزایش خون رسانی و بهبود عملکرد دستگاه تناسلی است که در مقایسه با روش استفاده از پروتز خطرات کمتری را شامل می شود.

Figure 3عدم نعوظ، نشانه ی اختلال در بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *