دسته‌بندی نشده

در دوران قاعدگی چه بخوریم؟

رژیم غذایی دوران قاعدگی

رژیم غذایی دوران قاعدگی اگر کنترل نشود می تواند وضع را بدتر کند و باعث تشدید درد و همچنین نفخ یا اسهال گردد. هنگامی که پریود هستید حتی غذای سالم خوردن سخت است زیرا معمولا در این دوره ممکن است هوس غذاهایی ناسالم نیز به سراغ شما بیاید. این دوره به دلیل نوسانات خلقی، کمبود انرژی و درد دوره ی حساسی از نظر غذایی به شمار می رود.

تقریباً همه خانمها هر ماه یک دوره پریودی را تجربه می کنند که شامل 3 تا 7 روز است. بسیاری از خانم ها در دوران قاعدگی دارای درد و علائم ناراحت کننده هستند که شامل این موارد است : گرفتگی و درد در ناحیه شکم و پایین کمر، سردرد، حالت تهوع، بی حالی و خستگی، نوسانات اخلاقی ، اسهال و نفخ. رژیم غذایی دوران قاعدگی می توانند این علائم را کاهش دهند و یا برعکس آنها را تشدید کنند. هنگامی که پریود هستید نشستن و برخاستن، دویدن و حتی غذای سالم خوردن سخت است زیرا معمولا در این دوره ممکن است هوس غذاهایی ناسالم نیز به سراغ شما بیاید. این دوره به دلیل نوسانات خلقی، کمبود انرژی و درد دوره ی حساسی از نظر غذایی به شمار می رود، زیرا در روزهای پریودی از دست دادن خون بدن ممکن است ضعف، بی حالی و کج خلقی را به دنبال داشته باشد. اضافه کردن غذاهای خاص به رژیم غذایی دوران قاعدگی می توان به بهتر شدن شما کمک کند و درد و رنج ناشی از دوران قاعدگی را کاهش دهد. رژیم غذایی دوران قاعدگی اگر کنترل نشود می تواند وضع را بدتر کند و باعث تشدید درد و همچنین نفخ یا اسهال گردد. در اینجا به غذاهایی که مصرف آنها در دوران قاعدگی می توان التیام بخش درد باشد می پردازیم.

رژیم غذایی دوران قاعدگی شامل چه موادی است

1_ سبزیجات : سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند از مهمترین خوراکی های موجود در رژیم غذایی دوران قاعدگی به شمار می روند که دارای مواد مغذی زیادی مانند پتاسیم و کلسیم می باشند. این ترکیبات جز موادی است که در زمان پریودی و کمبود انرژی به آنها نیاز دارید. همچنین به علت از دست دادن مقدار زیادی خون، بدن ممکن است با کمبود آهن مواجه شود، سبزیجات منبع غنی از آهن و ویتامین گروه B به شمار می روند. همچنین سبزیجاتی که دارای برگ هستند مثل کاهو و اسفناج از نظر فیبر نیز بسیار غنی می باشند. فیبر به بهبود عملکرد و سلامت دستگاه گوارش کمک می کند و از ایجاد نفخ و یا اسهال جلوگیری می کند.

2_ میوه : میوه هایی مانند سیب و آناناس یکی از اساسی ترین میوه های موجود در رژیم غذایی دوران قاعدگی است که باعث افزایش عملکرد آنزیم های بدن می شوند که این وضعیت باعث کارکرد درست متابولیسم ها بدن در زمان پریودی می گردد. همچنین این میوه دارای عنصر منگنز هستند که یکی از مواد لازم جهت فروکش کردن درد در دوران قاعدگی به حساب می آید.

3_ غلات : این مواد حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند که انرژی مورد نیاز در رژیم غذایی دوران قاعدگی فراهم می کنند. غلات همچنین مواد معدنی و ویتامین هایی مانند ویتامین A و ویتامین B را نیز دارا می باشند که این ویتامین ها باعث جلوگیری از افسردگی، کسلی و موجب سرزندگی در دوران قاعدگی می شود.

غلات از مهم ترین خوراکی های مصرفی در دوران قاعدگی

_ سویا ، گردو ، ماهی قزل آلا : این مواد که سرشار از اسید چرب های ضروری و امگا 3 هستند را در صورت امکان در رژیم غذایی دوران قاعدگی خود جای دهید . مصرف این غذا در دوران قاعدگی باعث می شود که شما سالم تر باشید و درد کمتری را تجربه کنید. همچنین به ثابت شدن قند خون نیز کمک می کند. اگر دوست دارید که دستور غذا با مواد سویا و ماهی یاد بگیرید می توانید به سایت آشپزی آپ کوک مراجعه کنید.

5_ شکلات : شکلات به علت داشتن کافئین و و مواد آنتی اکسیدان می تواند در تسکین دردهای ناشی از قاعدگی موثر باشد. قبل از اینکه مقدار زیادی شکلات را در رژیم غذایی دوران قاعدگی خود جای دهید، به این نکات توجه کنید که هر نوع شکلات برای دوران قاعدگی مناسب نیست، مثل شکلات های شیری و کیک شکلاتی. در عوض ، شکلات تلخ انتخاب مناسب تری است زیرا قند و آنتی اکسیدان های بیشتر و منیزیم کمتری دارد. اگر دچار نوسانات خلقی و هیجانان این چنینی هستید می توانید کمی شکلات تلخ بخورید. خوردن این خوراکی در دوران قاعدگی به کاهش استرس نیز کمک می کند.

6_ موز : اگر در طی دوران قاعدگی با یبوست روبرو هستید ، خوردن موز می تواند این مشکل را حل کند. موز یکی از بهترین منابع B6 ، ویتامین ها و پتاسیم می باشد که مصرف آن در رژیم غذایی دوران قاعدگی بسیار سودمند است.

7_آب : نوشیدن آب زیادی همواره و در طول روز مهم است، اما در دوران قاعدگی نوشیدن آب مزایای بیشتری دارد. هیدراته ماندن بدن از مبتلا شدن به سردردهایی که ناشی از کم آبی است جلوگیری می کند که یکی از درد هایی که در دوران قاعدگی به سراغ شما می آید. همچنین مصرف آب زیاد در دوران قاعدگی باعث حفظ آب بدن و کاهش نفخ می گردد. پس مصرف آب در رژیم غذایی دوران قاعدگی را فراموش نکنید.

8_مرغ : مرغ یکی دیگر از مواد غذایی سرشار از آهن و پروتئین است که می توانید به رژیم غذایی دوران قاعدگی خود اضافه کنید. خوردن پروتئین برای سلامتی کلی بدن ضروری است که می تواند به سرحال بودن و پرانرژی بودن بدن در دوران قاعدگی کمک کند.

9_ ماست : ممکن است بعضی از خانم ها بعد از دوران قاعدگی به عفونت های قارچی و باکتریایی مبتلا شدن. خوردن غذا های حاوی پروبیوتیک در رژیم غذایی دوران قاعدگی مثل ماست، می تواند باعث حفظ و تغذیه باکتری های ضروری واژن شود. همچنین عفونت را از بین ببرد. ماست سرشار از کلسیم و منیزیم  و سایر مواد مغذی است که در سلامت بدن در دوران قاعدگی موثر است. کلسیم موجود در ماست نفخ دستگاه گوارش و همچنین خستگی این دوران را کاهش می دهد.

استفاده از سبزیجات تازه در رژیم غذایی دوران قاعدگیd

خوردن غذاهای فست فودی و آماده که سرشار از روغن و مواد افزودنی است در رژیم غذایی دوران قاعدگی ممکن است درد و بی حالی شما را بیشتر کرده و باعث شود که دوره ی قاعدگی بدی را پشت سر بگذارید. به طور کلی در طب سنتی نیز بیان می شود که دوران قاعدگی دوران سم زدایی بدن است و اگر فرد در فاصله ی بین دو پریودی، دوران بی تحرک و بی ورزشی را گذرانده باشد و همچنین غذاهای ناسالم مصرف کرده باشد، درد و ناراحتی در دوره ی بعدی قاعدگی بیشتر می شود و اگر بالعکس فرد از خود مراقبت کرده و غذاهای سالمی مصرف کرده باشد، دوره ی قاعدگی آن نیز کم درد تر و راحت تر خواهد بود. پس علاوه بر توجه به رژیم غذایی دوران قاعدگی، باید برای داشتن بدن سالم و کم تنش همواره به رژیم غذایی خود توجه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *