دسته‌بندی نشده

قرص LD

قرص LD

استفاده از قرص LD یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از بارداری می‌باشد و بسیاری از بانوان این روش را به سایر روش‌های پیگیری ترجیح می‌‌دهند. این نوع قرص‌ها دارای مصارف دیگری در زمینه‌ی پزشکی نیز هستند و مصرف آن‌ها دارای مزایا و معایبی نیز می‌باشد. در ادامه قصد داریم تا اطّلاعات ارزشمندی را در رابطه با عوارض قرص LD در زنان به شما عزیزان ارائه دهیم و نکاتی را در این زمینه گوشزد نماییم.

قرص LD چیست؟

قرص LD به عنوان یکی از اصلی‌ترین داروهای هورمونی برای پیشگیری از بارداری شناخته می‌شود و مکانیزم اصلی عملکرد آن جلوگیری از تخمک گذاری و بارور شدن تخمک به وسیله‌ی ایجاد اختلال در چرخه‌ی تولید و آزادسازی هورمون‌های جنسی است. علاوه بر این مورد، امروزه مصارف دیگری نیز برای این دارو مشخّص شده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون: درمان آکنه‌های پوستی، منظّم کردن عادت ماهانه و کاهش درد‌های عادت ماهانه اشاره کرد و از آنجایی که این نوع داروها موجب ایجاد تغییراتی در چرخه‌ی تولید و آزادسازی هورمون‌های جنسی می‌شوند، استفاده از قرص LD باید تحت نظر پزشک معالج صورت بگیرد و نباید به صورت خودسرانه از این دارو استفاده شود. با این حال، شما برای خرید این دارو نیازی به تهیه نسخه ندارید و این قرص جزو داروهای OTC (Over The Counter) محسوب می‌شود. تمامی داروهایی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند علاوه بر تاثیرات ذکر شده بر روی جعبه‌ی دارو، دارای عوارض جانبی گوناگونی نیز هستند و قرص LD نیز همچون سایر داروها دارای عوارض جانبی مختلفی است که عوامل مختلفی همچون: سن، وضعیت عادت ماهانه، دوز دارو و شرایط فیزیولوژیکی حاکم بر بدن می‌‌توانند شدّت و دامنه‌ی عوارض قرص LD در زنان را تحت تاثیر قرار دهند و به همین جهت است که نباید مصرف این قرص به صورت خودسرانه انجام شود زیرا استفاده از دوز‌های بالا از این دارو می‌تواند علائم مختلفی را در شما ایجاد نماید و زمینه را برای بروز مشکلات بعدی فراهم کند. در ادامه می‌توانید با مکانیزم اثر این دارو و عوارض جانبی قرص LD در بانوان بیشتر آشنا شوید.

مکانیزم اثر قرص LD در بانوان:

قرص LD دارای ترکیبات استروژنی و پروژسترونی مختلفی است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مواردی همچون: اتینیل استرادیول، لوونورژسترول و نورژسترول اشاره کرد. این ترکیبات هورمونی از افزایش غلظت هورمون‌های LH و FSH جلوگیری می‌کنند و فرایند آزاد شدن شدن تخمک از تخمدان‌ها را مهار می‌نمایند. همچنین، عدم افزایش غلظت هورمون‌های LH و FSH با جلوگیری از لانه‌گزینی تخمک بارور شده در بافت رحم همراه است و ضخیم شدن دیواره‌ی رحم موجب کاهش احتمال ورود اسپرم به رحم می‌شود و امکان حرکت تخمک بارور شده به سمت محل لانه گزینی فراهم نمی‌گردد و به این ترتیب، از وقوع بارداری جلوگیری می‌شود. بطور کلّی، قسمت عمده‌ای از تاثیرات قرص LD به دلیل مهار تولید برخی از هورمون‌های جنسی توسّط تخمدان‌ها می‌باشد که وظیفه‌ی ایجاد برخی از فعّالیت‌های فیزیولوژیکی همچون شروع و اتمام عادت ماهانه را بر عهده دارند.

عوارض قرص LD در زنان:

آکنه‌های پوستی:

اگرچه یکی از موارد مصرف قرص LD درمان آکنه‌های پوستی می‌باشد ولی باید به این نکته توجّه داشته باشید که مصرف این داروها باید تحت نظر پزشک انجام شود و تغییر دوز دارو می‌تواند زمینه را برای ایجاد شدن آکنه‌های پوستی در بانوان فراهم کند. بطور کلّی، هورمون‌های جنسی نقش بسیار پر رنگی را در شرایط پوست ایفا می‌کنند و تغییر غلظت آن‌ها در خون می‌تواند زمینه را برای شیوع بیماری‌های پوشتی مختلفی همچون آکنه‌های پوستی فراهم کند.

پوکی استخوان:

هورمون‌های جنسی در حالت عادّی به عنوان هورمون رشد نیز عمل می‌کنند و بسیاری از فعّالیت‌های فیزیولوژیکی بدن همچون رشد و بازسازی استخوان را تنظیم می‌نمایند. پوکی استخوان یکی از مشکلاتی است که گریبانگیر بانوان می‌باشد و مصرف قرص LD به دلیل تغییر غلظت هورمون‌های جنسی و بر هم زدن شرایط حاکم بر میزان تولید و آزادسازی این هورمون‌ها زمینه را برای افزایش پوکی استخوان در بانوان محیّا می‌سازد.

ایجاد شدن کیست‌های خوش خیم در بافت سینه و تخمدان:

سلول‌های بافت‌های سینه و تخمدان جزو سلول‌های هدف هورمون‌های استروژنی و پروژسترونی محسوب می‌شوند و ارتباط معناداری میان سطح هورمون‌های جنسی و میزان شیوع کیست‌های تخمدان و سینه در بانوان وجود دارد و مصرف قرص‌های ضد بارداری به دلیل مختل کردن ارتباط میان سلول‌های این بافت‌ها با هورمون‌های جنسی، زمینه را برای بروز کیست‌های تخمدان و سینه را ایجاد می‌کند و این موارد جزو عوارض قرص LD در زنان محسوب می‌شوند.

افزایش احتمال ایجاد شدن سرطان‌های رحم و تخمدان:

چرخه‌ی هورمون‌های جنسی بانوان باعث ایجاد تغییرات گسترده‌ای در بافت‌های رحم و تخمدان می‌شود و مصرف قرص LD روند ایجاد شدن این تغییرات را بر هم می‌زند و این مسئله می‌تواند در بلند مدّت زمینه را برای ابتلای بانوان به بدخیمی‌های نواحی تخمدان و رحم فراهم کند.

افزایش عفونت‌های رحم، تخمدان و لوله‌ی فالوپ در اثر استفاده از قرص LD:

تحقیقات صورت گرفته در زمینه‌ی ارتباط میان هورمون‌های جنسی و عملکرد سیستم ایمنی بدن نشان داده‌اند که هورمون‌های جنسی می‌توانند در شرایط مختلف باعث تقویت و یا سرکوب سیستم ایمنی بدن شوند و از آنجایی که قرص‌های جلوگیری از بارداری روند طبیعی بدن در تولید و ترشّح هورمون‌های جنسی را دچار اختلال می‌کنند، احتمال ایجاد شدن عفونت‌های باکتریایی، آمیبی و ویروسی در کسانی که از قرص LD استفاده می‌کنند افزایش می‌یابد.

افزایش احتمال لخته شدن خون در اثر مصرف قرص LD:

این مورد نیز یکی دیگر از عوارض قرص LD در زنان در بانوان می‌باشد و می‌تواند شرایط را برای بروز مشکلات و بیماری‌های بعدی در این افراد فراهم کند. در رابطه با این نوع عارضه‌ی جانبی لازم است به این نکته توجّه نمایید که وجود بیماری‌های زمینه‌ای همچون: دیابت، فشار خون بالا و یا سیگار کشیدن در بانوان می‌تواند احتمال لخته شدن خون در اثر مصرف این نوع قرص‌ها را افزایش دهد و سلامتی شما را با خطراتی جدّی مواجه نماید.

سر درد، حالت تهوّع و تغییر حالت‌های روحی و روانی:

این موارد جزو علائمی هستند که می‌توانند در اثر مصرف دوز‌های بالا از قرص LD و یا تغییر دوز این دارو نمایان شوند و شرایط فیزیولوژیکی بدن شما را تغییر دهند. هورمون‌های جنسی تاثیر عمیقی را بر روی هموستاز بدن دارند و بسیاری از فرایند‌های بیوشیمیایی و هورمونی دیگر را کنترل می‌کنند و تغییر غلظت این هورمون‌ها در بدن می‌تواند علائم ذکر شده را ایجاد کند. با این حال، مشاهده شده است که مصرف این نوع داروها تحت نظر پزشک احتمال وقوع علائم و مشکلات بعدی را کاهش می‌دهد و شرایط را برای استفاده‌ی ایمن‌تر و آسان‌تر از این داروها فراهم می‌نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *