دسته‌بندی نشده

ترس از رابطه جنسی

ترس از رابطه جنسی یا Genophobia

ژنوفوبیا((Genophobia، که به نام کویتوفوبیا(coitophobia) نیز شناخته می شود ، به معنای ترس از رابطه جنسی است. افراد مبتلا ترس ار رابطه جنسی ممکن است از تمام اعمال جنسی یا فقط از خود مقاربت هراس داشته باشند. اصطلاح genophobia گاهی اوقات به طور متناوب با اروتوفوبی یا ترس از رابطه جنسی استفاده می شود ، اما این دو اصطلاح در واقع متفاوت هستند.

ترس از رابطه جنسی چیست؟

ژنوفوبیا((Genophobia، که به نام کویتوفوبیا(coitophobia) نیز شناخته می شود ، به معنای ترس از رابطه جنسی است. افراد مبتلا ترس ار رابطه جنسی ممکن است از تمام اعمال جنسی یا فقط از خود مقاربت هراس داشته باشند. اصطلاح genophobia گاهی اوقات به طور متناوب با اروتوفوبی یا ترس از رابطه جنسی استفاده می شود ، اما این دو اصطلاح در واقع متفاوت هستند. ژنوفوبیا بطور خاص ترس از رابطه جنسی را توصیف می کند ، در حالی که اروتوفوبی عموماً هرگونه ترس مربوط به تمایلات جنسی را تعریف می کند.

علائم ترس از رابطه جنسی

علائم ژنوفیوبیا می تواند احساس ترس و وحشت باشد. علائم دیگر افزایش سرعت ضربان قلب ، تنگی نفس ، لرزش  ، اضطراب ، تعریق ، گریه و دوری کردن از دیگران است.

علل ترس از رابطه جنسی

ترس از سکس

مانند همه فوبیا ها ، به نظر می رسد ژنوفوبیا یا همان ترس از رابطه جنسی بعد از آسیب روحی شدید، ایجاد می شود.

تجاوز و سوءاستفاده شایع ترین محرک ترس از رابطه جنسی می باشد ، اما تربیت فرهنگی و آموزه های دینی نیز ممکن است ترس از رابطه جنسی را افزایش دهد. گاهی اوقات ژنوفوبی با ناامنی ها یا مسائل مربوط به تصویر بدن و همچنین نگرانی های پزشکی مرتبط است. علاوه بر این ، گاهی اوقات genophobia مستقل از هر علل قابل شناسایی است.

اختلال عملکرد نعوظ (ED)

فردی که در نعوظ خود دچار مشکل است اگرچه قابل درمان است ، ممکن است منجر به احساس خجالت ، شرم و استرس وی و در نهایت ترس از رابطه جنسی شود. ممکن است شخصی که مبتلا به ED است نخواهد این را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد

سندرم تروما تجاوز جنسی

تجاوز جنسی یک نقض اساسی در بدن و ذهن قربانی است. در پی تجاوز ، تقریباً همه بازماندگان تحت فشار شدید روانی قرار می گیرند. اگرچه همه به یک روش واکنش نشان نمی دهند ، اما در اکثر قربانیان ترس از رابطه جنسی ایجاد می شود.

 

ترس های فرهنگی و مذهبی

اگر شما عضو یک گروه مذهبی یا فرهنگی هستید که با رابطه جنسی نگاه بدی دارند، این مسلم است که شما از آن آموزه ها پیروی می کنید و باعث ترس از رابطه جنسی می شود.

 

اضطراب عملکرد

بسیاری از افراد ، به ویژه افرادی که تجربه جنسی کمتری دارند می ترسند که نتوانند از شریک زندگی خود راضی شوند. اگرچه این ترس ها به طور کلی خفیف و محدود هستند ، اما می توانند شدیدتر نیز باشند. در برخی موارد ، اضطراب عملکرد می تواند به بیماری ژنتیکی مبتلا شود.

ترس از بیماری

مقاربت جنسی خطر ابتلا به بیماری های متعددی از جمله HIV را به همراه دارد. بیشتر افراد قادرند با استفاده از موارد احتیاطی مانند کاندوم این خطر را متعادل کنند ، تا خطر را به حد قابل قبولی کاهش دهند. اگر از نوسوفوبیا ، هیپوکندریازیس ، سایبرکندریا ، میسوفوبیا یا یک اختلال مرتبط دیگر رنج می برید ، ممکن است نتوانید به طور منطقی با خطرات رابطه جنسی کنار بیایید. ممکن است احساس کنید که رابطه جنسی خطرناک است و حتی ارزش ابتلا به عفونت را نیز ندارد. علاوه بر این ، برخی از مردم می ترسند که رابطه جنسی دردناک باشد و همه این موارد از دیگر عوامل ترس از رابطه جنسی است.

خرید کاندوم با ارسال رایگان و فوری با بسته بندی محرمانه

نگرانی های پزشکی یکی از علت های ترس از رابطه جنسی

ترس از نگرانی های قانونی پزشکی هرگز فوبیا تلقی نمی شود ، تا زمانی که سطح ترس متناسب با وضعیت باشد. شرایط پزشکی بی شماری ، از اختلال در نعوظ تا برخی از اختلالات قلبی ، فعالیت جنسی را دشوار ، غیرممکن یا حتی به طور بالقوه خطرناک می کند. احتیاط و حتی ترس در این شرایط ممکن است محتاطانه باشد.

با این وجود ،در برخی از افراد ترسی ایجاد می کنند که طبیعی نیست. به عنوان مثال ، اگر پزشک شما را برای بازگشت به فعالیت های عادی پس از سکته قلبی ترخیص کرده است ، طبیعی است که قبل از اولین تجربه جنسی بعد از حمله احساس لرز کنید. تصمیم گیری برای کنار گذاشتن فعالیت های جنسی و ترس از رابهط جنسی ، یک واکنش نامتناسب در این شرایط خواهد بود. همیشه هنگام کنار آمدن با هر شرایط پزشکی ، توصیه های پزشک خود را دنبال کنید.

درمان ترس از رابطه جنسی

ترس از رابطه زناشویی

ترس از رابطه جنسی اغلب توسط متخصصین درمان جنسی انجام می شود ، که متخصصان بهداشت روان هستند و دارای آموزش و مجوز پیشرفته در امور جنسی هستند. با این وجود ، اغلب موارد بیماری تر از رابطه جنسی نیز توسط متخصصین درمانی بدون مجوز قابل درمان است. علاوه بر این ، کسانی که در طول مقاربت دچار درد یا مشکلات پزشکی دیگری می شوند ، باید از پزشک معالج مشاوره بگیرند.

مبارزه با ترس از رابطه جنسی هرگز آسان نیست. بسیاری از مردم احساس شرمندگی یا خجالت می کنند و تمایلی به اشتراک گذاری چنین هراسی عمیقاً شخصی ندارند. با این حال ، درمان به طور کلی موفقیت آمیز است

مقابله با ترس از رابطه جنسی

رابطه جنسی جنبه مهمی از شرایط انسانی دارد در نتیجه ترس از رابطه جنسی می تواند تأثیرات مخربی بر کسانی که آن را تجربه می کنند داشته باشد.

ترس از رابطه جنسی همچنین می تواند روابط عاشقانه را ویران کند ، به خصوص اگر میزان علاقه شریک زندگی تان به رابطه جنسی متفاوت باشد. اگر احساس می کنید از ژنوفوبیا رنج می برید ، صحبت کردن با یک درمانگر قابل اعتماد می تواند مفید باشد.

مراجعه به پزشک برای ترس از رابطه جنسی

بین ترس خفیف و معمولی و ترسی که بر زندگی شما تأثیر منفی می گذارد تمایز است.

ترس از رابطه جنسی می تواند در ایجاد روابط عاشقانه اختلال ایجاد کند. همچنین می تواند منجر به احساس انزوا و افسردگی شود. بسته به شرایط ، فوبیا با درمان و یا دارو قابل درمان است.

پزشک می تواند معاینه را انجام دهد تا ببیند آیا یک مشکلی جسمی برای ترس از رابطه جنسی در شما وجود دارد یا خیر ، اگر چنین است ، به درمان آن کمک می کند. اگر جنبه جسمی اساسی وجود نداشته باشد ، پزشک شما می تواند منابع درمانی و ارجاع را به درمانگرانی که در فوبیا تخصص دارند ، در اختیار شما قرار دهد.

این وضعیت قابل درمان است. این چیزی نیست که شما به تنهایی با آن روبرو شوید

آیا ترس از رابطه زناشویی قابل درمان است؟

بله، شما می توانید برای درمان ترس از رابطه جنسی به دکتر مراجعه کنید

چه عواملی باعث ترس از رابطه جنسی می شود؟

عواملی مانند ترس های فرهنگی و مذهبی،اضطراب عملکرد،ترس از بیماری می تواند باعث تر از رابطه جنسی بشود.

علائم ترس از رابطه جنسی چیست؟

افزایش سرعت ضربان قلب ، تنگی نفس ، لرزش ، اضطراب ، تعریق ، گریه و دوری کردن از دیگران می تواند علائم ترس از رابطه جنسی باشد

برای درمان ترس از رابطه جنسی به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

اغلب برای درمان ترس از رابطه جنسی شما باید به متخصصان بهداشت روان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *