دسته‌بندی نشده

ارگاسم خشک

آموزش جنسی می تواند برای همه انسانها در هر سنی موضوعی پیچیده و شرم آور باشد.

اما بسیاری از اطلاعات نادرست  و عدم آگاهی بخشی به عموم افراد در این زمینه می تواند مشکلات بسیاری را به جود آورد. ارگاسم خشک یکی از مسائل و مشکلاتی که ممکن است افراد بسیاری به آن دچار شوند ولی ترس یا خجالت از بیان آن باعث شده تا در مورد آن صحبت نکنند. ارگاسم خشک در واقع به وضعیتی گفته می شود که در آن فرد در طول رابطه ی جنسی یا استمناء به ارگاسم برسد ولی مایع یا اسپرم از بدنش خارج نشود. ارگاسم خشک یکی از انواع انزال است  که در آن آلت تناسلی تحریک شده ولی قادر به خروج مایع منی نیست. با توجه به دلایل ایجاد این عارضه، ممکن است فقط یک اتفاق ساده و موقت باشد و به سرعت رفع گردد یا اینکه به صورت دائم و ادامه دار جریان پیدا کند. ارگاسم خشک به عنوان یک مسئله جدی یا بیماری مزمن در مردان شناخته نمی شود، و خطری برای سلامتی نیز محسوب نمی گردد، اما ممکن است فرزند آوری و تولید مثل را با مشکلاتی مواجه کند. ارگاسم خشک همان چیزی است که وقتی یک مرد به اوج لذت جنسی میرسد اما انزال نمی شود ، بنابراین هیچ مایع از آلت تناسلی بیرون نمی آید. همچنین گاهی اوقات به عنوان ناهنجاری ارگاسم شناخته می شود، زمانی که دلیل این مسئله مشکلات مربوط به پروستات باشد. ما در ادامه دلایل ایجاد این عارضه را بررسی و راهکار های درمانی که ممکن است باعث رفع این مشکل شود را بازگو می کنیم.

دلایل بروز ارگاسم بدون انزال

بیشتر گزارش ها درباره ارگاسم بدون انزال بعد از جراحی برداشت مثانه یا پروستات رخ می دهد. هر دو روش می تواند باعث شود که تولید اسپرم متوقف شود ، به این معنی که هنگام اوج گرفتن در رابطه جنسی و ارگاسم ، انزال نخواهید کرد و مایع اسپرم از بدن خارج نمی شود. ارگاسم خشک همچنین می تواند ناشی از: آسیب عصبی به دلیل دیابت ، مولتیپل اسکلروز(MS) یا آسیب نخاعی، مصرف داروهایی که فشار خون را بالا می برند، پروستات بزرگ شده، مجرای اسپرم مسدود شده، کمبود تستوسترون، دلایل و اختلالات ژنتیکی، جراحی لیزر پروستات و سایر روشها برای درمان بزرگ شدن پروستات، رادیوتراپی برای درمان سرطان پروستات، جراحی برای درمان سرطان بیضه، استرس و سایر مسائل روانشناختی نیز می توانند باعث ارگاسم خشک شوند. دلایل روانی و استرس اگر باعث ارگاسم خشک شوند معمولا گذرا و موقتی اند و ممکن است فرد در یک رابطه ی جنسی ارگاسم خشک نداشته باشد و انزال به شکل معمول رخ دهد ولی در دفعات بعد همچنان دچار ارگاسم خشک گردد و بیشتر در افرادی که مشکلات ذکر شده را دارند رخ میدهد. اما اگر در مردان جوان بدون هیچگونه سابقه بیماری و مشکلات ذکر شده رخ دهد، ممکن است در نتیجه ی رابطه ی جنسی مکرر در طول یک بازه ی زمانی کوتاه و چند ساعته باشد. اکثر مردان جوان قادرند چندین بار در طول یک شب ارگاسم شوند و بعد چندین مرتبه ارگاسم مایع منی کاملا از بدن خارج شده و در نتیجه دچار انزال یا ارگاسم خشک می گردند که بی ضرر است و لازم نیست فرد کاری انجام دهد یا در صدد درمان برآید.

تشخیص و درمان

اگر ارگاسم خشک داشته اید و دلیل آن را نمی دانید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک پس از بررسی و معاینه فیزیکی آلت تناسلی و بیضه ها، احتمالا برای تشخیص دقیق ارگاسم بدون انزال برای شما آزمایش ادرار و بررسی مایع منی را تجویز می کند. در این آزمایش فرد باید استمناء کند تا مایع منی در مجرای تناسلی وی جمع گردد، سپس یک آزمایش ادرار انجام می گیرد و مایع منی برای آزمایش جمع آوری می شود. اگر پزشک در ادرار اسپر زیادی ببیند این به این معنی است که فرد دچار انزال رتروگراد است ( عارضه ای که درآن به جای اینکه مایع منی از راه آلت تناسلی خارج شود، وارد مثانه می گردد). اما اگر هیچ گونه اسپرمی در ادرار فرد تشخیص داده نشد، مبتلا به ارگاسم خشک است. پزشک ممکن است آزمایش دیگری نیز برای اطمینان انجام دهد یا شما را به پزشک متخصص ارجاع دهد. از آنجا که اکثر آقایان هنگام ارگاسم ، لذت را تجربه می کنند حتی اگر مایع منی و اسپرم از بدن خارج نشود، ممکن است این عارضه برای همه مشکل ایجاد نکند. هیچ راهی برای درمان ارگاسم خشک وجود ندارد. اگر ارگاسم بدون انزال در نتیجه ی مصرف داروی خاصی رخ دهد بعد از قطع مصرف انزال به حالت عادی برمی گردد، یا اگر ارگاسم خشک شما به استرس روانی مرتبط است ، مشاوره می تواند به شما کمک کند تا از طریق مشکلات خود برای بازگرداندن عملکرد طبیعی بدن تلاش کنید. اگر ارگاسم خشک به دلیل انزال رتروگراد ایجاد شود ، پزشک ممکن است برای کمک به بسته نگه داشتن عضله گردن مثانه در طول رابطه ی جنسی، دارو تجویز کند. که شامل: میدودرین، برم فنیرامین، کلرفنیرامین، افدرین، فنیل افرین هیدروکلراید (واسکولیت).

چه کسانی باید در مورد ارگاسم خشک نگران باشند ؟

ارگاسم خشک به خودی خود مضر نیست، حتی اگر این عارضه ناشی از انزال رتروگراد باشد مایع منی بعدا هنگام ادرار دفع می شود. نکته ای که شاید بتوان به آن اشاره کرد این است که در هنگام رابطه ی جنسی احساس مایع منی که از مجرای ادرار عبور می کند “ممکن است به لذت ذهنی ارگاسم منجر شود” ، به این معنی که افرادی که ارگاسم خشک را تجربه می کنند لزوماً نهایت لذت را از رابطه ی جنسی نمی برند. در واقع مشکل اصلی داشتن متوجه کسانی است که سعی در بچه دار شدن دارند. بنابراین افرادی که سعی در بارداری دارند باید با مراجعه به پزشک متخصص و مرکز ناباروری مشکل خود را برطرف نمایند. در غیر اینصورت مشکل خاصی فرد را تهدید نمی کند. پزشکان توصیه میکنند برای درمان ارگاسم خشک یا اقدام خودسرانه مثل استفاده از مکمل هایی که به عنوان تقویت کننده ی مایع منی تبلیغ می شوند، اجتناب کنید زیرا هیچگونه تحقیق یا نتیجه ی مثبتی در مورد اینگونه محصولات گزارش نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *