دسته‌بندی نشده

کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری تاخیری؟

انزال زودرس نوعی اختلال جنسی است که در آن، ارگاسم قبل از مقاربت، یا کمتر از یک دقیقه بعد از شروع آن اتفاق می افتد. اگرچه کیفیت ارگاسم، بویژه همزمانی آن در طرفین، مهم تر از طول مدت آن است، ولی بیشتر مردان تمایل دارند زمان رسیدن به ارگاسم طولانی تر باشد.

انزال زودرس گاهی طبیعی است و به دلیل اجتناب از رابطه جنسی در یک مدت طولانی ایجاد می شود، ولی اگر دائمی باشد، باید به چشم یک مشکل جدی به آن نگریست. چون تداوم آن باعث عدم رضایت از روابط زناشویی، فرار از روابط زناشویی، استرس فردی و مواجهه با افسردگی می‌شود و در نهایت، می تواند باعث کاهش باروری، یا بروز سردی و شکست عاطفی در یک رابطه عاشقانه گردد. برای رفع انزال زودرس راهکارهای متعددی اتخاذ می شود که یکی از آنها استفاده از محصولات تاخیری نظیر کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری می باشد که موضوع بحث این مقاله است.

نحوه عمل کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری در انزال زودرس

 

کاندوم تاخیری به منظور به تاخیر انداختن ارگاسم طراحی شده است و بسته به نحوه عملکرد آن دو نوع عمده دارد:

 • در نوع اول، کاندوم به مواد تاخیری نظیر بنزوکائین و لیدوکائین آغشته می شود. این مواد بی رنگ و بی بو باعث بی حسی موقت آلت تناسلی می شوند و از انزال زودرس پیشگیری می کنند. اثر تاخیری لیدوکائین از بنزوکائین بیشتر است.
 • در نوع دیگر کاندوم، تاخیر ارگاسم به شیوه فیزیکی صورت می گیرد. به این ترتیب که این کاندوم ها دارای یک حلقه پلاستیکی هستند که ضخامت آن در بعضی قسمت ها بیشتر است و با وارد آوردن فشار به بعضی رگهای موجود در آلت تناسلی مانع انزال زودرس می شوند.

برای خرید کاندوم تاخیری می توانید از فروشگاه کامش به راحتی این محصول را خریداری کنید

از اسپری های تاخیری هم برای به تاخیر انداختن انزال زودرس استفاده می شود. اسپری های تاخیری معمولا حاوی مواد بی حس کننده لیدوکائین و بنزوکائین هستند و نقش عمده آنها بی حس کردن آلت تناسلی است تا به این وسیله، ارگاسم به تاخیر بیفتد. این اسپری ها به صورت موضعی استفاده می شوند و دارای انواع قوی و ضعیف هستند. جهت استفاده بهینه از این اسپری ها باید قبل از مقاربت آلت تناسلی را به خوبی شست و به مدت 4 تا 6 ثانیه اسپری را بر کلاهک آلت پاشید. بی‌حسی کامل بعد از 20 دقیقه ایجاد می شود. لازم به ذکر است که این اسپری ها برای استفاده موقت طراحی شده اند و قادر به درمان قطعی اختلال زود انزالی نیستند.

مقایسه کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری

مزایای کاندوم تاخیری

 • اولین و بارزترین فایده کاندوم این است که وسیله ای بسیار موثر در پیشگیری از بارداری است. در صورت استفاده صحیح، اثربخشی کاندوم در پیشگیری از بارداری بیش از 98٪ است
 • کاندوم در مقابل بیماری های آمیزشی و سایر بیماریهایی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند، از فرد محافظت می کند
 • ارزان قیمت و راحت است
 • نیازی به تجویز پزشک ندارد
 • استفاده دراز مدت آن بر توان جنسی فرد اثری ندارد

 

معایب کاندوم تاخیری

کاندوم از جنس لاتکس است و در افراد حساس علائمی شامل بثورات، کهیر، آبریزش بینی و در موارد شدید، سفت شدن مجاری تنفسی و کاهش فشار خون ایجاد می کند. البته، کاندوم هایی از جنس پلی اورتان یا پوست بره نیز وجود دارد، اما هزینه آنها کمی بیشتر است

 

 

مزایای اسپری تاخیری

 • کاربرد آن سریع و آسان است
 • بر خلاف داروها که باید در طول مدت درمان هر روز مصرف شوند، از اسپری تاخیری فقط در هنگام نیاز استفاده می شود
 • نیازی به تجویز پزشک ندارد
 • تا حد قابل قبولی انزال زودرس را به تاخیر می اندازد

 

معایب اسپری تاخیری

 • اثر آن کوتاه مدت است و قادر به حل اساسی مشکل انزال زودرس نیست
 • چون از طریق بی‌حس کردن آلت تناسلی عمل می کند، با همه اینکه رابطه جنسی را طولانی می کند، ولی لذت جنسی کمتری ایجاد می کند
 • گاهی با بدن زن تماس می یابد و با یی حس کردن آن نتیجه معکوس ایجاد می کند. بعلاوه، در زنانی که به مواد اسپری‌ حساسیت دارند ایجاد سوزش و ناراحتی می کند
 • در صورتی که به مقدار زیاد یا مداوم مصرف شود، باعث کاهش نعوظ می شود
 • رابطه جنسی را تبدیل به یک طرح از پیش تعیین شده می کند
 • نقشی در پیشگیری از بارداری و انتقال بیماری های آمیزشی ندارد
 • افرادی که به طور مکرر از اسپری استفاده می کنند دچار کاهش میل جنسی می شوند

نتیجه گیری

کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری هر کدام مزایا و معایبی دارند. افرادی که پیشگیری از بارداری و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی را در اولویت قرار می دهند، بهتر است از کاندوم تاخیری استفاده کنند. کاندوم تاخیری علاوه بر مزایایی که ذکر شد، باعث طولانی شدن زمان انزال و افزایش رضایت جنسی نیز می شود و بعلاوه، برای زنانی که به مایع منی حساسیت دارند، پوشش محافظی ایجاد می کند.

بعضی معتقدند که استفاده از کاندوم باعث کاهش لذت بردن از رابطه جنسی می شود. اگر برای این افراد صرفا افزایش زمان انزال اهمیت داشته باشد، می توانند از اسپری تاخیری استفاده کنند. البته، لازم به ذکر است که اسپری های تاخیری به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی نباید به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرند. در پایان، باید به این نکته مهم توجه کرد که کاندوم تاخیری و اسپری تاخیری راه حل های موقت زود انزالی هستند و برای درمان دائمی آن باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

آیا می توان کاندوم تاخیری را همراه با اسپری تاخیری استفاده کرد؟

این به محصولی که خریداری می کنید بستگی دارد، بنابراین دستورالعمل های محصول را بررسی کنید. بیشتر اسپری های تاخیری برای استفاده با کاندوم مناسب هستند، اما در برچسب بعضی از آنها قید می شود که فقط همراه با کاندوم های لاتکس استفاده می شود.

آیا می توان در رابطه با همسران باردار از اسپری تاخیری استفاده کرد؟

احتیاط در بارداری شرط عقل است. از آنجا که در مورد استفاده از ترکیبات لیدوکائین و بنزوکائین در دوران بارداری نتایج اثبات شده ای وجود ندارد، بنابراین بهتر است این کار انجام نشود.

چگونه می توان از انتقال مواد بی حس کننده اسپری ها به طرف مقابل جلوگیری کرد؟

اگر به درستی از محصول استفاده شود، این اتفاق نمی افتد. برای جلوگیری از این امر، رعایت نکات زیر ضروری است:
• در صورتی که مقدار زیادی اسپری به کار رفته باشد، اضافه آن را باید پاک کرد
• زمان انتظار توصیه شده بعد از اسپری باید حتما رعایت شود
• دست ها شسته شود
اگر شریک جنسی شما از بی حسی شکایت دارد، احتمالا یکی از این مراحل را رعایت نکرده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *