دسته‌بندی نشده

عوارض کاندوم تاخیری

یک راه حل متداول برای جلوگیری از زود انزالی و تاخیر ارگاسم استفاده از محصولات تاخیری، از جمله کاندوم تاخیری است. اگرچه کاندوم تاخیری مشکل را بطور ریشه ای حل نمی کند اما با ایجاد بی حسی موضعی، باعث بالا بردن آستانه تحریک پذیری شده، بطور مقطعی انزال را به تاخیر می اندازد.

کاندوم تاخیری علاوه بر طولانی تر کردن زمان ارگاسم، مزایای دیگری نیز دارد که از جمله آنها می توان پیشگیری از بارداری ناخواسته، کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی و جلوگیری از انتقال سایر عوامل بیماریزا را نام برد. اما باید گفت که اگرچه کاندوم های تاخیری در کل ایمن هستند، مانند هر چیز دیگری، خطرات و عوارضی نیز دارند که هنگام استفاده حتما باید مورد توجه قرار بگیرند.

برای خرید کاندوم تاخیری اینجا کلیک کنید.

عوارض کاندوم تاخیری، حساسیت به مواد آلرژی زا

کاندوم های موجود در بازار عمدتا از جنس لاتکس هستند و در آنها معمولا از مواد بی حس کننده (لیدوکائین و بنزوکائین) استفاده می شود. همچنین ممکن است این کاندوم ها به مواد روان کننده یا اسپرم کش نیز آغشته شده باشند. استفاده از این نوع کاندوم ها در صورتی که فرد به آنها حساسیت نداشته باشد، خطری ندارد. ولی عاقلانه تر است که در صورت تمایل به استفاده، احتمال حساسیت هر یک از طرفین به لاتکس یا مواد شیمیایی همراه با آن در نظر گرفته شود.

حساسیت به خود لاتکس

متداول ترین عارضه کاندوم تاخیری واکنش حساسیتی بدن به لاتکس است. حساسیت به لاتکس در موارد شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. علائم واکنش به لاتکس شامل تحریکات پوستی، بثورات و کهیر، آبریزش بینی، و در موارد شدیدتر انقباض مجاری تنفسی و افت فشار خون است. در صورتی که هر یک از زوجین به لاتکس حساسیت داشته باشند، می توانند از کاندوم هایی استفاده کنند که از مواد دیگری ساخته شده باشند. این کاندوم ها شامل موارد زیر هستند:

کاندوم های پلی اورتان

کاندوم های پلی اورتان از جنس پلاستیک و کارآمد هستند. این کاندوم ها نرم تر و نازک تر از لاتکس هستند و گرما را بهتر از لاتکس هدایت می کنند.

کاندوم های ایزوپرن

کاندوم های ایزوپرن بیشتر از پلی اورتان ها به کاندوم های لاتکس شباهت دارند. این کاندوم ها در آزمایشگاه، از لاتکس طبیعی ساخته می شوند و سعی سازندگان بر آن است که با حذف مواد حساسیت زا، احتمال بروز واکنش های آلرژیک توسط آن را از بین ببرند.

کاندوم های پوست بره

این کاندومها از غشای روده بره ساخته می شوند و استفاده از آنها قبل از تولید کاندوم لاتکس معمول بوده است. این کاندوم ها طبیعی هستند و حساسیت ایجاد نمی کنند. منافذ موجود در کاندوم پوست بره اگرچه از بارداری پیشگیری می کنند، ولی مانع عبور همه عوامل بیماریزا نمی شوند و خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کم نمی کنند.

حساسیت به مواد همراه با کاندوم لاتکس

باید به این نکته نیز توجه داشت که گاهی حساسیت به لاتکس می تواند در واقع حساسیت به موادی باشد که همراه با آن به کار می رود از جمله، نرم کننده ها، اسپرم کش ها و سایر مواد شیمیایی. همچنین استفاده مکرر از کاندوم لاتکس می تواند خود باعث ایجاد حساسیت شود.

عوارض کاندوم تاخیری، تاثیر بر نعوظ

استفاده مکرر از کاندوم می تواند نعوظ را از بین ببرد و این یک مشکل کاملا شناخته شده است.  نتایج بررسی های انجام شده در زمینه بهداشت جنسی نشان می دهد که حدود 37 درصد مردان هنگام قرار دادن کاندوم یا در حین رابطه جنسی با کاندوم، متوجه کاهش نعوظ شده اند. این مشکل به دلیل استفاده از کاندوم روی می دهد و اختلالات نعوظ مرتبط با کاندوم (CAEP)  نامیده شده است.

عوارض کاندوم تاخیری، تاثیر بر لذت جنسی

لذت بردن از رابطه جنسی نقش محوری در ایجاد انگیزه برای انجام این فعالیت دارد. کاندوم ها با ایجاد یک مانع مکانیکی بین شرکای جنسی، تماس فیزیکی را محدود کرده، احساس لامسه و انتقال حرارت را کاهش می دهند و نهایتا بر میزان لذت جنسی تاثیر می گذارند. به علاوه، مواد شیمیایی بی حس کننده ای که در کاندوم های تاخیری به کار رفته است، در اثر استفاده مداوم در بدن ایجاد مقاومت می کنند و در نتیجه، برای ایجاد همان میزان اثر نیاز به مصرف مقادیر بیشتری خواهد بود.

اگر دوست دارید قبل از خرید کاندوم همه کاندوم ها رو ببنید بهتون پیشنهاد می کنم به دسته بندی های سایت ما یه سری بزنید.

عوارض کاندوم تاخیری، ریسک بارداری

اگر در هر بار رابطه جنسی به نحو صحیح از کاندوم تاخیری استفاده شود، باز هم شانس بارداری به صفر نمیرسد و تا  98٪ در جلوگیری از بارداری موثر است. اما از آنجا که همه افراد ممکن است نتوانند به درستی از کاندوم استفاده کنند، یا به هر دلیلی، کاندوم در حین استفاده دچار پارگی شود، اثربخشی واقعی آن به حدود 85٪ می رسد. این بدان معناست که از هر 100 موردی که از کاندوم به عنوان تنها روش کنترل بارداری استفاده می شود، حدود 15 مورد به بارداری منجر می شود. بنابراین، استفاده از کاندوم تاخیری، تضمینی برای پیشگیری از بارداری ناخواسته ایجاد نمی کند و این یکی از عوارض کاندوم تاخیری است.

عوارض کاندوم تاخیری، انتقال عفونت های مقاربتی (STI)

کاندوم تاخیری تا 98% می تواند در مقابل بعضی از بیماریهای STI مانند کلامیدیا و سوزاک از بدن محافظت کند. اما با این حال، اثر حفاظتی آن در برابر عفونت هایی مانند سیفلیس، تبخال و زگیل تناسلی که از پوست به پوست منتقل می شوند بازدارنده نیست. همچنین کاندوم های سوراخ یا آنهایی که در حین رابطه پاره می شوند، در پیشگیری از انتقال عفونت بی اثرند. بسیار اهمیت دارد که طرفین رابطه جنسی به طور منظم آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی را انجام دهند، مخصوصا در مواقعی که رابطه با فرد جدیدی برقرار می شود.

عوارض جانبی کاندوم تاخیری، افزایش هزینه

عوارض کاندوم تاخیری تنها در موارد فوق خلاصه نمی شود و جنبه های اقتصادی نیز دارد. کاندوم تاخیری به دلیل یک بار مصرف بودن، باعث تحمیل هزینه مالی مداوم به افراد می شود.

نتیجه گیری

اگرچه کاندوم های تاخیری می توانند به طور موقت مشکل زود انزالی را برطرف کنند، اما با توجه به عوارض احتمالی موجود، بهتر است افرادی که دچار این مشکل هستند، با مراجعه به پزشک متخصص آن را بطور علمی حل کنند تا از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *