دسته‌بندی نشده

اگر کاندوم پاره شد چه کاری باید انجام دهیم ؟ | علل پاره شدن کاندوم

اگر در رابطه جنسی کاندوم پاره شد چی کار باید بکنم؟

حل مشکل پاره شدن کاندوم

کاندوم یکی از وسایل پیشگیری از بارداری و بستن راه عبور عفونت ها در حین نزدیکی جنسی می باشد، که مانع از ورود اسپرم ها به رحم می شود. که البته ممکن است آسیب ببیند و علل پاره شدن کاندوم نیز متعددند.

کاندوم لایه ای پلاستیکی ست با قابلیت ارتجاع بالا که در دو نوع زنانه و مردانه در بازار موجودند، و از نظر ضخامت و اندازه با هم متفاوتند. برخی از آنها دارای ماده اسپرم کش و یا لوبریکنت (ماده نرم کننده) هستند. حتی از نظر طرح و رنگ و برخی عملکرد های ویژه نیز از تنوع بالایی برخوردارند.

کاندوم های مردانه یکی از بهترین راه های پیشگیری از بارداری اند زیرا ارزان هستند و می توانید از هر جایی آنها را تهیه کنید اما فقط در صورتی کاربرد دارند که سالم و بدون مشکل باشند. در اینجا مهمترین علل پاره شدن کاندوم را بررسی می کنیم.

علل پاره شدن کاندوم کدامند؟

علل پاره شدن کاندوم در حین رابطه جنسی متعددند و این از اتفاقات ناخوشایندی ست که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شود. سعی میکنیم در اینجا تمامی علل پاره شدن کاندوم را شرح دهیم و راه کارهایی برای بعد از آنکه متوجه پارگی کاندوم شدید ارائه دهیم.

تاریخ انقضای کاندوم رد شده است.

پوشش کاندوم مانند خیلی مواد دیگر دارای تاریخ انقضاست و یکی از علل پاره شدن کاندوم، منقضی شدن تاریخ مصرف آن است که به راحتی پوشش کاندوم را دچار تحلیل و آسیب پذیری می کند. حتما برای خرید کاندوم از جاهای معتبر اقدام کنید.

نگهداری از کاندوم

باید توجه کنید که تنها تاریخ انقضا مهم نیست، یکی از علل پاره شدن کاندوم نوع نگه داری آن است. کاندوم پوششی لاتکسی ست که به راحتی در مجاورت گرما آسیب می بیند بنابرین حتما به این نکته دقت کنید که کاندوم را در جاهای گرم مانند کیف پول یا جیب کت و پالتو یا داخل دستکش قرار ندهید. کابینت دارو یا قسمت خنکی از کمدتان گزینه های خوبی برای نگهداری کاندوم ها هستند.

عدم استفاده از لوبریکنت

اگر در حین رابطه جنسی اصطحکاک وجود داشته باشد، (به ویژه در رابطه مقعدی) باعث کشیده شدن و آسیب و در نهایت پارگی کاندوم میگردد. بنابراین سعی کنید در صورتی نیاز حتما از ژل لوبریکنت که نرم کننده است استفاده نمایید. زیرا این مورد از مهمترین علل پاره شدن کاندوم است که با وجود سالم بودن کاندوم منجر به آسیب دیدگی آن می شود.

استفاده از روان کننده اشتباهی

شما ممکن است کاندوم سالمی خریداری کنید و از آن هم درست نگه داری نمایید و حتی از روان کننده ها هم استفاده کنید اما با این وجود باز هم ممکن است کاندوم پاره شود. چرا که ژل های لوبریکنت دو نوع هستند، برخی از آنها برپایه آب و برخی دیگر بر پایه روغن هستند، لوبریکنت های روغنی لاتکس را تضعیف می کنند و از علل پاره شدن کاندوم هستند. بنابراین حتما دقت کنید که روان کننده شما بر پایه آب باشد تا مشکلی بوجود نیاید. از روان کننده های دیگری هم مانند وازلین که بر پایه روغن هستند دوری کنید. یکی از علل پاره شدن کاندوم که معمولا از آن غفلت میشود همین نرم کننده های روغنی ست.

اندازه کاندوم مناسب نیست

اگر اندازه کاندوم خیلی بزرگ یا کوچک باشد ممکن است تحت فشار قرار بگیرد و در حین رابطه جنسی به سرعت پوسیده شود. بنابراین سعی کنید کاندوم هایی در اندازه های متفاوت را امتحان کنید که نه زیاد شل و بزرگ باشند و نه تنگ و کوچک تا سایز درست خود را بدست آورید تا بتوانید به طور کامل از علل پاره شدن کاندوم جلوگیری نمایید.

انقباض ماهیچه های واژن

برخی ماهیچه های واژن خانم ها به طور طبیعی سفت هستند، و در حین رابطه جنسی ممکن است از این هم فراتر برود و انقباضات زیاد ماهیچه های واژن نیز از علل پاره شدن کاندوم است که را حل مبارزه با آن استفاده از روان کننده ها به مقدار خیلی بیشتر است.

جلوگیری از پاره شدن انواع کاندوم

دو برابر کردن کاندوم

هرگز هر دو نفر از کاندوم استفاده نکنید یا دو کاندوم را روی همدیگر نگذراید زیرا حتما بین آن ها اصطحکاک به وجود می آید و این مورد نیز می تواند یکی از علل پاره شدن کاندوم باشد.

اگر کاندوم پاره شد چه کاری باید انجام دهیم و کنترل پیامدهای آن

پس از آنکه علل پاره شدن کاندوم را بررسی کردیم حال می خواهیم بدانیم آیا وجود رعایت کردن این نکات باز هم اگرکاندوم پاره شود چه کاری باید انجام دهیم؟ میتوان با اقدام به موقع اثرات و پیامدهای آن را خنثی کرد.

اقدام فوری

اگر به علل پاره شدن کاندوم توجه نداشتید و کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شد فورا متوقف شوید و ببینید که در چه مرحله ای از رابطه هستید.

آیا کاندوم داخل واژن یا مقعد گیر کرده است یا هنوز روی آلت تناسلی مرد است؟

آیا تازه رابطه جنسی را شروع کرده اید یا نزدیک انزال هستید

آیا کاندوم بعد از انزال پاره شده است؟.

اگر مطمئن هستید که پارگی کاندوم بعد از انزال رخ داده است زن باید مایع منی را از بدن خود خارج کند.(با چمباتمه زدن و انقباض عضلات واژن) سپس باید داخل واژن را با آب و صابون شستشو دهد.

کنترل ویروس HIV

اگر مطمئن هستید مایعات بدن تبادل شده اند و از وضعیت سلامت شریک جنسی تان از نظر ویروس HIV مطلع نیستید، حتما به اورژانس مراجعه کنید و به طور کامل توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است. که احتمالا یک آزمایش سریع HIV از شما گرفته می شود و ممکن است حتی اگر جواب آزمایش هر دو شما منفی باشد، باز هم یک دوره 28 روزه از داروهای ضد ویروسی برای شما تجویز شود، این داروها روند رشد ویروس را در بدن کند میکند.

جلوگیری از بارداری

یکی دیگر از پیامدهای پاره شدن کاندوم، بارداری ناخواسته است که باید به طور اضطراری از آن جلوگیری کنید.هرچند اگر درست از کاندوم استفاده کنید احتمال بارداری با کاندوم خیلی زیاد نیست. گزینه های مختلفی وجود دارد، یکی از آنها قرص اضطراری ست و دیگری نوع خاصی از دستگاه داخل رحمی ست (IUD).

قرص اضطراری در کلاس داروهای حاوی پروژسترون است که با جلوگیری از تخمک گذاری یا لقاح تخمک با اسپرم از بارداری جلوگیری میکند. که باید طی 72 ساعت حتما مصرف کرده باشید تا اثر گذار باشد.

پاراگارد IUD (PARAGARD IUD) دستگاهی ست که درون رحم قرار می گیرد و فرایند پیچیده ای دارد که درنهایت حرکت اسپرم ها به سمت رحم و تخمک را تحت کنترل میکند و البته جداره رحم را ممکن است تغییر دهد. اگر این دستگاه توسط پزشک به بدن زن وارد شده باشد تا حد زیادی (99.9 درصد) می تواند جلوی بارداری را بگیرد.

به طور کلی سعی کنید که حتما به علل پاره شدن کاندوم توجه کنید که مشکلی پیش نیاید زیرا اقدامات فوری ضد بارداری میتوانند مضر باشند.

بهترین راه پیشگیری از بارداری چیست؟

بهترین راه پیشگری از بارداری قطعا استفاده از کاندوم مردانه است.

دلایل پاره شدن کاندوم چیست؟

استفاده از کاندوم های منقضی شده،استفاده از روان کننده های روغنی،استفاده از دو کاندوم همزمان،استفاده از کاندوم بسیار کوچک یا بسیار بزرگ

اگر کاندوم پاره شد چکار کنیم؟

اگر مطمئن هستید مایعات بدن تبادل شده اند و از وضعیت سلامت شریک جنسی تان از نظر ویروس HIV مطلع نیستید، حتما به اورژانس مراجعه کنید و به طور کامل توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است.

به طور کلی چند درصد احتمال دارد کاندوم در رابطه جنسی پاره شود؟

اگر تمامی نکات صحیح استفاده از کاندوم را مد نظر داشته باشید احتمال پاره شدن کاندوم کم تر از 99 درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *