دسته‌بندی نشده

احتمال بارداری با کاندوم چقدر است؟

احتمال بارداری با کاندوم

استفاده صحیح از کاندوم و رعایت نکات کلیدی مربوط به آن، به مراتب باعث کاهش احتمال بارداری با کاندوم می­شود. کاندوم مردانه تاثیر بیشتری در جلوگیری از بارداری نسبت به کاندوم زنانه دارد و استفاده از کاندوم مردانه در پیشگیری از بارداری توصیه می شود. اگر به درستی در رابطه جنسی از کاندوم استفاده شود، به احتمال ۹۸ درصد از بارداری پیشگیری می کند. یعنی در صورت استفاده صحیح از کاندوم، احتمال بارداری با کاندوم 2 درصد است. ولی در صورت عدم استفاده صحیح از کاندوم، احتمال بارداری بالا می رود. برای پیشگیری بهتر از بارداری علاوه بر کاندوم می توان از قرص های ضد بارداری، iud  و ایمپلنت بارداری نیز استفاده کرد.

راهکارها برای کاهش احتمال بارداری با کاندوم

از ابتدا تا انتهای رابطه جنسی (واژنی، دهانی و مقعدی) کاندوم باید پوشیده شود زیرا پیش آب (مایعی که قبل از منی ترشح می شود) نیز ممکن است حاوی اسپرم باشد و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش دهد. قبل از هرگونه تماس با آلت تناسلی زن، کاندوم به درستی روی آلت تناسلی مرد پوشیده شود و از کاندوم مارک خوب و با کیفیت استاندارد استفاده شود تا حین رابطه جنسی پاره نشود. علاوه بر کاندوم، استفاده از قرص، آمپول یا IUD  باعث احتمال بارداری با کاندوم را بسیار کاهش می دهند. با وجود پوشیدن کاندوم، بیرون کشیدن آلت تناسلی مرد از آلت تناسلی زن در هنگام انزال، احتمال بارداری با کاندوم را به مراتب کاهش می دهد. پوشیدن کاندوم زنانه و کاندوم مردانه همزمان باهم برای زن و مرد در هنگام رابطه جنسی باعث ایجاد اصطکاک و پاره شدن کاندوم می شود و تنها یک کاندوم در صورتی که به درستی استفاده شود به تنهایی برای پیشگیری از بارداری بسیار موثر است.

نکاتی که در استفاده از کاندوم برای کاهش ریسک بارداری باید رعایت شود

بهترین نوع کاندوم در پیشگیری از بارداری کاندوم لاتکس می باشد. تاریخ انقضای کاندوم بایستی مطالعه شود و در صورت گذشتن تاریخ انقضاء، کاندوم دور ریخته شود برای خرید کاندوم حتما از جای معتبر اقدام کنید. کاندوم فقط باید در زمان استفاده، از بسته بندی آن خارج شود در غیر این صورت کارآیی خود را از دست می دهد. کاندوم ها باید در مکان های خشک و خنک قرار گیرند و حرارت و رطوبت بیش از حد باعث از دست رفتن کیفیت آنها می شود. در بسته بندی کاندوم باید حباب هوا وجود داشته باشد. در صورت مشاهده سوراخ در بسته بندی کاندوم، خشک سفت، چسبنده و پاره بودن کاندوم باید آن را دور بیاندازید. کاندوم را نباید در بیرون از آلت تناسلی باز کرد در این صورت کاندوم باید دور ریخته شود. برای باز کردن بسته بندی کاندوم، نباید از قیچی و دندان استفاده شود زیرا ممکن است باعث پارگی کاندوم شود و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش دهد.

کاندوم ها معمولا در بسته بندی به صورت رول شده هستند، برای پوشیدن کاندوم باید طرفی از آن را که شبیه کلاه لبه دار است و رول آن به سمت بیرون است را روی سر آلت تناسلی نعوظ شده قرار داد به طوری که کلاه لبه دار کاندوم به سمت بیرون باشد و سپس به سمت انتهای آلت تناسلی (به طوری که با یک دست فضای لازم برای قرار گرفتن آب منی را در نظر گرفته ایم با دست دیگر رول آن را باز می کنیم) آن را کاملا باز کرد. اگر رول کاندوم در آلت تناسلی باز نشد یعنی سمت اشتباه کاندوم را روی آلت تناسلی قرار داده اید و باید آن را دور انداخت و کاندوم جدید استفاده کرد. در نظر گرفتن فضا در کاندوم برای قرار گرفتن آب منی به این دلیل است که در زمان انزال، فضا برای قرار گرفتن آب منی در داخل کاندوم وجود داشته باشد زیرا در غیر این صورت، کاندوم ممکن است دچار پارگی شود و احتمال بارداری با کاندوم افزایش یابد. هوای اضافی داخل کاندوم نیز باید خارج شود تا از ترکیدن و پاره شدن کاندوم جلوگیری شود. باید دقت کرد تا در زمان پوشیدن آن، کاندوم در اثر تماس با ناخن پاره نشود. می توانید برای جلوگیری از پاره شدن کاندوم (مخصوصا در موارد رابطه جنسی طولانی مدت)، چند قطره روان کننده سیلیکونی یا روان کننده بر پایه آب داخل نوک کاندوم یا بیرون کاندوم بریزید. این روان کننده ها همچنین خاصیت تحریک کنندگی جنسی هم دارند که باعث حس بهتر درزمان رابطه جنسی می شوند. به هیچ عنوان از روان کننده های روغنی مانند وازلین، لوسیون، روغن بچه و دیگر روغن ها با کاندوم استفاده نکنید، زیرا می تواند باعث پاره شدن کاندوم شود و احتمال بارداری با کاندوم را افزایش دهد.

احتمال بارداری با کاندوم

بلافاصله پس از انزال یا حتی در هنگام انزال، لبه کاندوم را با دست خود نگه دارید و آن را از آلت تناسلی زن خارج کنید و بلافاصله در سطل زباله بیندازید در صورت خارج نکردن کاندوم از آلت تناسلی پس از انزال و ماندن آن در داخل واژن، پس از شل شدن آلت تناسلی مرد، مایع منی به بیرون نشت پیدا می کند و می تواند باعث افزایش احتمال بارداری با کاندوم شود.

هر کاندوم فقط یکبار می تواند استفاده شود. حتی زمانی که در یک رابطه جنسی از رابطه مقعدی به رابطه واژینال می خواهید بروید نیز برای رعایت بهداشت باید کاندوم جدید استفاده شود تا از ورود میکروب های مقعد به واژن جلوگیری شود. بعد از پوشیدن کاندوم اگر آلت تناسلی نعوظ خود را از دست داد نیز باید کاندوم را خارج کرد و پس از نعوظ دوباره، از کاندوم جدید استفاده کرد، در غیر این صورت کاندوم در اثر اصطکاک پاره می شود و احتمال بارداری با کاندوم افزایش می یابد. در هنگام رابطه جنسی دهانی باید دقت کرد که کاندوم در اثر تماس با دندان پاره نشود و برای اطمینان خاطر بعد از رابطه جنسی دهانی برای رابطه جنسی واژنی یا مقعدی از کاندوم جدید استفاده کرد. در صورت پاره شدن کاندوم (اگر از روش پیشگیری دیگری استفاده نمی کنید) بهتر است پس از رابطه جنسی از از روش های پیشگیری از بارداری اضطراری (قرص یا آمپول) استفاده کنید.

دانستن اینکه کاندوم باعث جلوگیری از حاملگی و بیماری های مقاربتی می شود، احساس آرامش بیشتری را در رابطه جنسی به ارمغان می آورد. روش های دیگر پیشگیری از بارداری در کنار استفاده از کاندوم نیز می تواند در پیشگیری بیشتر از بارداری کمک کننده باشد، مانند قرص های جلوگیری از بارداری، حلقه جلوگیری از بارداری، آمپول پیشگیری از بارداری، ایمپلنت پیشگیری از بارداری و IUD. استفاده از این ابزارها می تواند در زمان استفاده نادرست یا پاره شدن کاندوم، از ایجاد حاملگی ناخواسته پیشگیری کند.

چند درصد احتمال بارداری با کاندوم است

احتمال بارداری با کاندوم

همانطور که در بالا توضیح داده شد احتمال حاملگی با کاندوم تنها 2 درصد است البته با رعایت نکاتی که گفته شده است می توان این دو درصد را به صفر برد .

استفاده از کاندوم چند درصد احتمال بارداری را کاهش می دهد؟

اگر از کاندوم به صورت درست استفاده کنید 98 درصد احتمال بارداری را کاهش می دهد.

آیا در رابطه جنسی برای کاهش ریسک بارداری می توان همزمان از کاندوم مردانه و زنانه استفاده کرد؟

خیر، پوشیدن کاندوم زنانه و کاندوم مردانه همزمان باهم برای زن و مرد در هنگام رابطه جنسی باعث ایجاد اصطکاک و پاره شدن کاندوم می شود و تنها یک کاندوم در صورتی که به درستی استفاده شود به تنهایی برای پیشگیری از بارداری بسیار موثر است.

در هنگام استفاده از کاندوم باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در هنگام باز کردن کاندوم از قیچی استفاده نشود زیرا امکان دارد باعث پارگی کاندوم شود، اگر تاریخ مصرف کاندوم گذشته بود ازش استفاده نشه چون کارایی خودش رو از دست می دهد.

اگر در رابطه جنسی کاندوم پاره شد چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

در صورت پاره شدن کاندوم (اگر از روش پیشگیری دیگری استفاده نمی کنید) بهتر است پس از رابطه جنسی از از روش های پیشگیری از بارداری اضطراری (قرص یا آمپول) استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *