دسته‌بندی نشده

آسکشوال

آسکشوال

آسکشوال یک گرایش جنسی است که فرد در آن تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. فردی که آسکشوال است هیچ جاذبه جنسی نسبت به افراد دیگر چه در جنس خود و چه جنس مخالف ندارد. گرایش جنسی با هویت جنسی تفاوت دارد و آسکشوال یک گرایش جنسی به شمار می رود.

فرد آسکشوال دارای چه تمایلاتی است

آسکشوال یک گرایش جنسی است که فرد در آن تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. فردی که چنین وضعیتی دارد، هیچ جاذبه جنسی نسبت به افراد دیگر چه در جنس خود و چه جنس مخالف ندارد. گرایش جنسی با هویت جنسی تفاوت دارد و آسکشوال یک گرایش جنسی به شمار می رود. در حالی که هویت جنسی بیشتر مربوط نوع رفتار جنسی است و دامنه وسیع تری از شخصیت های جنسی را در بر می گیرد. به عنوان مثال یک فرد که هویت و رفتار جنسی در او کاملا واضح و مشخص است ممکن است تمایلی  به برقراری رابطه جنسی نداشته باشد و آسکشوال به شمار رود. این حالت آسکشوالی ممکن است به طور موقت یا گذرا باشد و حتی ممکن است فرد ازدواج کرده باشد اما باز هم تمایلی به برقراری رابطه جنسی ندارد. این افراد با اینکه دارای انجمن حمایتی هستند و در دنیا به رسمیت شناخته شده اند ولی باز هم دیدن یا برخورد با افراد آسکشوال برای بسیاری از ما ممکن است عجیب و غریب به نظر برسد. زیرا در مورد این موضوع کمتر کسی پیدا می شود که اطلاعات درست داشته باشد و به ویژه در رسانه ها و یا فیلم ها نیز خیلی کم به کاراکتر هایی می پردازند که دارای وضعیت آسکشوال باشد. همه اینها باعث شده که این افراد نه به درستی شناخته شوند و نه برخورد مناسب با آنها صورت گیرد.

2عدم تمایل جنسی در افراد بی جنسگرا

کلیشه های متداول و تصورات غلط

شاید تصوراتی که ما از تعاریف یا دیدن فیلم در مورد افراد آسکشوال به دست آورده ایم غلط باشد. بیشتر افراد آسکشوال اغلب به صورت شخصیت های سرد، بی عشق و عاطفه، سرکوب شده و یا همجنسگرا به تصویر کشیده می شوند. در حالی که این افراد در بسیاری از رفتارها مثل عشق ورزیدن، مهربانی و یا معاشرت کاملا نرمال و طبیعی هستند و ممکن است با افراد دیگر رابطه عاطفی برقرار کنند. این افراد نیز دقیقاً مانند همجنسگراها و دوجنسگراها دارای رفتار های عاطفی  هستند. البته معمولا رفتار های آسکشوالی به صورت طیف تعریف می شود. یعنی افراد آسکشوال در میزان عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی با یکدیگر تفاوت دارند. میل به ارتباط جنسی در بعضی از آنها کم و در بعضی دیگر بیشتر است و رنج های مختلفی را در بر می گیرد. افراد آسکشوال مانند همه افراد نیازهای عاطفی یکسانی دارند. بیشتر آنها خواهان ایجاد روابط صمیمی و عاطفی با افراد دیگر هستند. این افراد ممکن است به جنس مخالف یا هم جنس های خود جذب شوند و گاها به دنبال جذابیت جنسی نیز باشند.

 

جذابیت جنسی در افراد

جذابیت جنسی در واقع رفتاری است که در آن شخص به دنبال پیدا کردن یک فرد خاص است که از نظر جنسی جذاب و مایل به برقراری رابطه جنسی باشد. برخی از افراد آسکشوال به هیچ وجه جذابیت جنسی را تجربه نمی کنند و این بدان معنا نیست که آنها نمی توانند شکل های دیگری از جذابیت را تجربه کنند. گذشته از جذابیت جنسی این افراد می توانند این لذت و جذابیت ها را درک کنند و از آنها لذت ببرند. مثل :

جذابیت عاشقانه: تمایل به داشتن رابطه عاشقانه با شخصی

جذابیت زیبایی : براساس چهره مجذوب کسی می شوند

جذابیت حسی یا جسمی: تمایل به نوازش کردن و یا بوسیدن کسی

جذابیت عاطفی: تمایل به برقراری ارتباط عاطفی با شخصی

این امکان وجود دارد که افراد آسکشوال همه ی این جذابیت ها را تجربه کنند. برخی از آنان ممکن است در شرایط خاصی جذابیت جنسی را نیز تجربه کنند. این افراد معمولا زمانی جذابیت و تمایل جنسی را تجربه می کنند که رابطه ی عاطفی بسیار عمیقی با یک فرد داشته باشند. به عبارت دیگر ، آنها فقط ممکن است احساس جنسی را نسبت به افرادی که عاشق آنها هستند داشته باشند. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که افراد آسکشوال در واقع در موارد محدود و خاصی که گفته شد، جذابیت جنسی را تجربه می کنند که این حالت با تمایل جنسی متفاوت است و افراد آسکشوال اغلب تمایل جنسی ندارند در حالی که ممکن است گاهی جذابیت جنسی را تجربه کنند. تمایل جنسی، تمایل به برقراری رابطه جنسی برای رفع نیاز ها و لذت های جنسی است. حال آنکه جذابیت جنسی یافتن شخصی است که از لحاظ جنسی جذاب است و فرد تمایل دارد با او رابطه جنسی برقرار کند.

نماد بی جنسگرایی

رابطه جنسی در افراد آسکشوال

نداشتن میل جنسی و یا میل جنسی کم ممکن است درسایر افراد عادی هم رخ دهد. که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و با مراجعه به مشاوره و درمانگر مسائل جنسی حل شود. با این حال ممکن است گاها افراد آسکشوال تن به رابطه جنسی بدهند و رابطه جنسی برقرار کنند. از دلایلی که ممکن است افراد آسکشوال بخواهند که رابطه جنسی داشته باشند می توان به این موارد اشاره کرد : برای داشتن فرزند و تولید مثل، خوشحال کردن شریک زندگی خود، تجربه لذت های جسمی مثل در آغوش کشیدن یا بوسیدن، برای دریافت محبت و ایجاد صمیمیت، تجربه لذت های حسی مثل لمس و نوازش کردن. البته همانطور که گفته شد برخی از افراد آسکشوال تمایل جنسی کمی ندارند و در افراد مختلف این میل جنسی متفاوت است. در حالی که برخی افراد هیچ جذابیتی جنسی را تجربه نمی کنند ، برخی دیگر جذابیت جنسی کمی را تجربه می کنند و برخی دیگر جذابیت های جنسی زیادی را تجربه می کنند.

آیا عدم داشتن تمایل جنسی یک وضعیت نگران کننده است ؟

برخلاف تصورات عموم و آنچه ممکن است شنیده باشید، نداشتن تمایل جنسی یک نگرانی یا اختلال پزشکی نیست. اکثر مردم فکر می کنند که این افراد دارای مشکلاتی از لحاظ بدنی و یا سلامتی هستند در حالی که این چنین نیست. همانند سایر وضعیت های جنسی نظیر همجنسگرایی یا دوجنس گرایی که هیچ دلیل اصلی و محکمی برایشان وجود ندارد، این افراد نیز همین گونه اند. در این حالت فرد صرفا تمایل به برقراری رابطه جنسی ندارد بدون اینکه مشکل حاد یا اختلالی در سیستم تولید مثلی و دستگاه تناسلی داشته باشد و هیچ دلیل پزشکی یا فیزیولوژیکی برای آن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *