دسته‌بندی نشده

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی اغلب باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شود و اگر اندازه ی آنها بزرگ  شود می توانند باعث ایجاد حس ناخوشایند در هنگام راه رفتن یا نشستن شوند در موارد حاد تر ممکن است خارش یا خونریزی ایجاد کنند. افرادی که دارای زگیل مقعدی هستند تا زمانی که علائم آن بروز نکند از بیماری خود مطلع نمی شوند.

زگیل مقعدی چیست

برای بررسی زگیل مقعدی ابتدا لازم است با واژه ی زگیل آشنا شویم. زگیل در واقع یک تومور و توده ی سلولی بی خطر و خوش خیم است که در لایه ی سطحی پوست ایجاد می شود. علت ایجاد زگیل ها ویروس هایی هستند که اچ پی وی نام دارند. زگیل ها فاقد ریشه در عمق پوست هستند و روی سطح ترین لایه پوست قرار دارند که بزرگ شدن آنها به معنای نفوذ به لایه های زیرین پوست نیست، بلکه به صورت ظاهری و سطحی گسترش می یابند. زگیل های مقعد زگیل های کوچکی هستند که در داخل و اطراف مقعد ایجاد شوند. زگیل مقعد یکی از انواع زگیل تناسلی به شمار میرود. زگیل مقعدی اغلب باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شود و اگر اندازه ی آنها بزرگ  شود می توانند باعث ایجاد حس ناخوشایند در هنگام راه رفتن یا نشستن شوند در موارد حاد تر ممکن است خارش یا خونریزی ایجاد کنند. افرادی که دارای زگیل مقعدی هستند تا زمانی که علائم آن بروز نکند از بیماری خود مطلع نمی شوند. زگیل مقعد ممکن است فقط در یک نقطه ایجاد شود، یا ممکن است با گذشت زمان به قسمت های مختلف دستگاه تناسلی و مقعد سرایت کند.

علائم زگیل مقعدی چیست

زگیل مقعد در داخل و اطراف ناحیه مقعد یافت می شود. آنها در ابتدا کوچک هستند که با گذشت زمان ممکن است بزرگ تر شوند و ظاهری شبیه به گل کلم ایجاد کنند. زگیل مقعدی ممکن است در اثر به هم پیوستن چندین زگیل منفرد بزرگ شود. زگیل  مقعدی رنگی شبیه به پوست دارد که در اثر تراکم ممکن است پررنگ تر یا کم رنگ تر دیده شود.  زگیل مقعدی ممکن است به رنگ قهوه ای نیز دیده شوند. زگیل مقعدی درد یا خونریزی ندارد اما در موارد نادر ممکن است موجب خارش، خونریزی یا ترشح از ناحیه مقعد شود. شخصی که دارای زگیل تناسلی است ممکن است زگیل در سایر نواحی بدن او نیز ایجاد شود. این زگیل ها شامل زگیل تناسلی در زنان که در واژن یا گردن رحم ظاهر میشود و در مردان نیز روی آلت تناسلی یا کشاله ی ران ممکن است بروز پیدا کند. شخصی که دارای HPV است احتمال دارد زگیل به روی دهان و گلوی او نیز ایجاد شود و رشد کند. رابطه جنسی دهانی با شخصی که زگیل تناسلی دارد ، یا بوسیدن عمیق فردی که دچار زگیل گلو است، نیز می تواند منجر به عفونت شود.

چه عواملی باعث ایجاد زگیل مقعدی می شود؟

زگیل های تناسلی مثل زگیل مقعدی، در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. HPV یک عفونت مقاربتی است. HPV ممکن است به طور خود به خودی و مصرف هیچگونه دارو به تنهایی از بین برود و هیچ نشانه و علائمی ایجاد نکند. اما اگر ویروس در بدن به طور طولانی مدت بماند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود و ممکن است در برخی موارد منجر به سرطان شوند. اما نوع HPV که باعث ایجاد زگیل مقعد و دستگاه تناسلی می شود عموما منجر به سرطان نمی شود. به طور کلی HPV از طریق تماس مستقیم با دهان ، مقعد ، آلت تناسلی یا واژن فرد مبتلا به HPV از یک شخص به فرد دیگر منتقل می شود. انتقال HPV حتی اگر زگیل قابل مشاهده نباشد ممکن است رخ دهد. براساس تحقیقات صورت گرفته که در مراکز کنترل و پیشگیری  بیماریهای مقاربتی، زگیل های تناسلی بیشتر از طریق رابطه جنسی مقعد و واژن گسترش می یابد. از دلایل مهمی که باعث بروز زگیل مقعدی می گردد می توان به این موارد اشاره کرد : رابطه جنسی محافظت نشده، داشتن شرکای جنسی متعدد رابطه جنسی یا تماس صمیمی با شخصی که مبتلا به HPV باشد، داشتن رابطه ی جنسی در سنین پایین.

زگیل های ایجاد شده در ناحیه مقعد

تشخیص و درمان زگیل مقعدی

پزشک می تواند با معاینه بصری زگیل مقعدی را تشخیص دهد. برای اطمینان از تشخیص زگیل مقعدی گاها پزشک در طول معاینه اسید استیک (سرکه) را بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می کند. این کار موجب می شود تا مناطقی که دارای برجستگی و زگیل هستند، سفیدتر شده و نمایان تر شوند. اما این کار یک امر ضروری در روند تشخیص زگیل مقعدی نیست. برای زگیل هایی که در ناحیه ی داخلی وجود دارند پزشک معاینه داخلی را با ابزاری به نام آنوسکوپ انجام میدهد و با استفاده از دوربین به دنبال زگیل در کانال مقعد می گردد. پزشک ممکن است معاینه کاملی از ناحیه لگن را نیز انجام دهد تا از تشخیص بیماری اطمینان حاصل کند. انتخاب روش درمانی برای این عارضه به تعداد و محل زگیل و همچنین ترجیح بیمار بستگی دارد. درمان با داروی موضعی ممکن است برای زگیل هایی که بسیار ناچیز هستند و محدود به قسمت بیرونی مقعد هستند ، کافی باشد. در این حالت ، باید از داروی تجویز شده برای زگیل های مقعد استفاده شود. برخی از داروها برای درمان زگیل مقعد در مطب و توسط خود پزشک استفاده می شود. طول دوره های درمان با استفاده از داروهای موضعی چندین هفته طول می کشد.  کرمهای موضعی مناسب برای زگیل مقعدی عبارتند از: پودوفیلین ، تری کلرواستیک اسید (TCA)، اسید بی کلرواستیک (BCA). بسته به شدت و محل قرارگیری زگیل مقعدی سایر گزینه های درمانی نیز مورد استفاده شامل موارد زیر است: کرایوتراپی : در این روش از نیتروژن مایع برای یخ زدن زگیل استفاده می شود. پس از انجماد ، زگیل ها از بین می روند. گاهی برای از بین بردن زگیل مقعدی از برق استفاده می شود، در این روش پزشکان برای سوزاندن زگیل از جریان الکتریکی استفاده می کنند. درمان زگیل مقعدی با لیزر یکی دیگر از راه های درمانی است ، از این روش معمولاً فقط برای موارد حاد و شدید استفاده می شود. اگر زگیل مقعدی گسترده باشد و با داروها و همچنین روش های گفته شده از بین نرود، آخرین راه درمانی عمل جراحی است. این عمل جراحی ک معمولا به صورت سرپایی انجام می شود پزشک با ابزار خاصی زگیل ها را از ناحیه مقعد برمیدارد.شما پس از اتمام عمل جراحی می توانید به خانه برگردید. البته احساس ناراحتی در ناحیه مقعد ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد.

زگیل های موجود در کانال مقعد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *